Bülent Arınç: “Başka Bir Partinin Çıkmasını Uygun Bulmuyorum"

Bülent Arınç Ak Parti içinden çıkan yeni partilerin, kendilerine rakip olma çabalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Bülent Arınç: “Başka Bir Partinin Çıkmasını Uygun Bulmuyorum"

Ahmet Davutoğlu'nun kurmuş olduğu gelecek partisi ile ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu olan Bülent Arınç, bugün öğle saatlerinde beklenen açıklamayı yaptı. Bülent Arınç yaptığı açıklamada: Ak Parti'nin kendi içerisinden başka bir partinin çıkarak, Ak Parti'ye rakip olmasını uygun bulmuyorum "dedi.

Uygun Görmediğimi Söyledim

Kendisine haber muhabirleri tarafından Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu partinin hatırlatılması üzerine cevap veren Bülent Arınç, süreci basından takip ettiğini ve Davutoğlu ve çevresindeki isimlerinin konuşmalarının bir kısmını dinlediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Yeni partinin kurucusu, geçmişte başbakanlık yapmış bir isim. Bir dönem beraber de çalıştık. Lakin ben Ak Parti'nin içerisinden çıkarak yeni partilerin kurulması ve bunların Ak Parti'ye rakip olmasını uygun bulmuyorum diye, daha önce de ifade etmiştim. Şu anda da yine bu düşüncelerle hareket ediyorum. Bu düşüncelerimin ardından yeni kurulan parti ya da kurulacak parti ile ilgili, tekrardan bir açıklama yapmayacağım" dedi.

Ak Parti’nin kurucular kurulu üyeleri arasında yer alan Bülent Arınç son dönemlerde FETÖ mağdurlarıyla alakalı açıklamalar yapmış, yaptığı açıklamaların bazılarının tepki toplaması nedeniyle yeni partilerle ilgili söyleyecekleri merak edilir olmuştu.

Kurulan Partiler Daha Çok Bizden Oy Alacak

Bülent Arınç kurulacak partilerin kendi içlerinden çıkarak Ak Parti’ye rakip olmalarından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, bu partilerin diğer partilerden daha çok Ak Parti tabanından oy alacağını belirtti.

Anketlerde Davutoğlu’nun Partisinin Oy Oranı, 0,9 Çıkıyor

Gezici araştırma şirketi yetkilisi ise yeni kurulan ve kurulacak olan parti için yaptıkları kamuoyu yoklamasında, Ahmet Davutoğlu’nun partisi Gelecek Partisi’nin yüzde 0,9 oranlarında oy alabileceğini söyledi.

Şirket yetkilisi ayrıca, Ali Babacan’ın parti kurması halinde Ahmet Davutoğlu’ndan daha fazla oy alacağını, Davutoğlu’nun daha çok sağ kesimden oy alabileceğini ancak Babacan’ın sol kesimden de oy alabilme potansiyelinin fazla olduğunu belirtti.

Diğer yandan Gelecek Partisi kurucuları arasında Alevi sayısının az olduğunu, bu nedenle Davutoğlu’nun bu kesime hitap edecek kişileri partisine sonraki süreçte dahil ederek oy oranını artırması gerektiği savundu. Ali Babacan’ın ise görüşmekte olduğu kişilerin geniş bir seçmen kitlesine hitap edecek kişiler olduğuna vurgu yapan yetkili, bu nedenle Babacan’ın Ak Parti’nin iktidarı için daha kilit konumda olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER