Çevre ve Şehircilik Bakanından Son Dakika Kanal İstanbul Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Ekram İmamoğlu’nun Kanal İstanbul Protokolünden tek taraflı çekildiğini açıklamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanından Son Dakika Kanal İstanbul Açıklaması

Ekrem İmamoğlu tarafından ifade edilen protokolden çekilme işleminin tek taraflı olarak gerçekleştirilemeyeceğini söyleyen Murat Kurum geçmişte Belediye tarafından imzalanan protokolün geçerli olduğunu savundu.

Kanal İstanbul Projesinin içeriğiyle ilgili de açıklamalar yapan Murat Kurum, proje kapsamında iki akıllı şehir ortaya çıkacağını belirtti. İstanbul’un çok aktif olmayan bu bölgelerinde yeşillik, doğa ve sosyal alanların gözetilerek imar yapılacağını da hatırlatan Kurum, kesinlikle bölgede rant sağlamaya çalışan arsa sahiplerine göz açtırmayacaklarını söyledi.

Kanal İstanbul Projesi Nedir ?

Kanal İstanbul projesinin tamamlanmasıyla birlikte Karadeniz ile Marmara Denizlerini deniz yolu olarak birleştiren İstanbul Boğazına bir alternatif oluşturulması hedefleniyor. Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile belirli şartlara tabi olarak kullanılan İstanbul Boğazına alternatif olacak bu yeni projeyle birlikte Türkiye’nin bölgede elinin daha da kuvvetlenmesi amaçlanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet şekip bayram
mehmet şekip bayram - 8 ay Önce

kanal iatanbulun bölgede daha kuvvetli olmamıza yarar saglayacagı söyleniyor lakin ne gibi faydaları olacağından bahis yok. halbuki gerek maliyetinin yüksekliği gerek İstanbul nüfusunun arması ile ve boğulan şehrin katledilmesi açıkken. vede büyük gemilerin kullanımına uygun deyilken . israrla yapacağım diyen bi hükümet gerekçelerinide acık anlaşilır bi dille yapması gerekir. yoksa ben istedim oldu olacak mantığı asla demekrasi ile bağdaşmaz en azından karşiliklı açıklamalar yapılıp İstanbul halkının onayına sunulmalıdır .

SIRADAKİ HABER