Çılgın Proje Olarak Adlandırılan Kanal İstanbul Projesi Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın En Büyük Hayalim dediği "Çılgın Proje" olarak adlandırılan Kanal İstanbul Projesi için yeni açıklamalar geldi.

Çılgın Proje Olarak Adlandırılan Kanal İstanbul Projesi Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın En Büyük Hayalim dediği "Çılgın Proje" olarak adlandırılan Kanal İstanbul Projesi için yeni açıklamalar geldi. 

Kanal İstanbul Projesi için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul Projesi 2011 yılından bu yana gelinceye dek ara ara bodoslama olarak konuya değinildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Ekrem İmamoğlu'nun geçen haftaki açıklamalarından sonra gündeme gelen bu projenin detayları hakkında açıklamalar yapalım. 

Çevre duyarlılığının giderek artış gösterdiği bu dönemlerde, çevreye Zarar veren yüzlerce projeden biri olan Kanal İstanbul Projesi ülkeyi her ne kadar yükseklere taşıyacak olsa da şehrin doğasına zarar vereceği düşüncesiyle İstanbul'un katline ferman olarak nitelendirilmekte. İleriki günlerde de gündemlerden düşmeyecek olan Kanal İstanbul projesinin yapımına çok önce başlanmıştı. 

Kanal İstanbul Projesi; Nam-ı Diğer “Çılgın Proje"

Recep Tayyip Erdoğan'ın en büyük hayali olan Kanal İstanbul Projesi medyada çılgın proje olarak nitelendirilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul Projesine Cinayet derken bu proje Recep Tayyip Erdoğan için farklılık göstermekte. Kanal İstanbul Projesi, Recep Tayyip Erdoğan'a göre ; “’Panama Kanalı, Süveyş Kanalı ve Yunanistan’daki Corinth Kanalı ile kıyas dahi kabul etmeyecek yüzyılın en büyük projelerinden biri” olacaktı. 

Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması

Projenin detaylarını açıklayan Erdoğan açıklamasına şu şekilde devam etti. 

"İstanbul Hazır; Hedef 2023” projesi kapsamında, Karadeniz ve Marmara arasında yeni bir kanal açılacak… Kanalın uzunluğu 40 kilometreyi bulacak; derinliği 25 metre, genişliği ise 150 metre olacak… Kanaldan dünyanın en büyük gemileri geçebilecek, kanal üzerine inşa edilecek köprülerle kara ve demiryolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak. Üçüncü köprünün bağlantı yolları da bu kanal üzerinden geçecek. Bu kanal sayesinde boğaz trafiği azalacak ve Boğaz’daki risk en aza indirilecek… Panama Kanalı, Süveyş ve Yunanistan’daki Corinth Kanalı ile kıyas dahi kabul etmeyecek yüzyılın en büyük projelerinden biri için bugün kolları sıvıyoruz’… Çünkü Türkiye bir istikrar ülkesi, Türkiye bir güven ülkesi. Türkiye 2023’e böyle büyük böyle çılgın, böyle muhteşem bir projeyle girmeyi fazlasıyla hak etmektedir ve bunun adımını attık…" dedi. 

Kanal İstanbul Projesinin Diğer Detayları

Proje dosyasında yer alan diğer detaylar medyanın eline ulaştığında herkes öğrendi ki, teoride muhteşem olacak olan Kanal İstanbul Projesi için gerçekler...

Kanal İstanbul projesine göre, Karadeniz ve Marmara arasında yapay bir su yolu çıkarılacak. Kanalın uzunluğu 40 kilometre, genişliği 150 metre, derinliği ise 25 Metre olacak. Proje sona erdikten sonra İstanbul Boğazındaki tanker trafiği tarihe karışacak. İstanbul da iki yeni yarım ada ve ayrıca yeni bir ada oluşacak. Kanal İstanbul'un çevresinde kurulacak olan yeni yerlerim bölgesi de yaklaşık olarak 453 kilometre kare olarak belirlenmiştir. Yani bu demek oluyor ki 10 tane Kadıköy'ün yan yana koyularak kıyaslama yapılabilir. 

Kanal İstanbul’un Yanında Bulunan Yerleşim Yerinin Adı "Yeni Şehir" Olacak!

Yeni Şehir olarak adlandırılacak olan bu alanın kapladığı 30 milyon metrekare dışında yer alan alanların paylaştırılması şu şekilde olacak; 

  • 78 milyon metrekare üzerine bir havaalanı
  • 33 milyon metrekare üzerine Ispartakule ve Bahçeşehir
  • 108 milyon metrekare üzerine yollar
  • 167 milyon metrekare üzerine imar parselleri
  • 37 milyon metrekare üzerine ortak yeşil alanlar

Proje eğer hayata geçirilirse İstanbul'un büyük trafiğini alacağı aşikar bellidir. Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul da faaliyete geçecek olan bu proje, ileriki günlerde de sorun çıkaracak gibi gözüküyor. Yeni gelişmeler olduğu takdirde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER