Diyanet İşlerinden Tabureyle Namaz Kılınmaması Talimatı Verildi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ildeki tüm cami ve mescitlere çok konuşulacak bir talimat verildi. Camilerde ayrı bir bölümde sandalye ya da tabure üzerine oturmak suretiyle kılınan namazın cemaat ruhuna aykırı olduğu ifade edilerek tüm tabure ve sandalyelerin camilerden kaldırılması istendi.

Diyanet İşlerinden Tabureyle Namaz Kılınmaması Talimatı Verildi

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen kararın gerekçesinde namazı ayakta kılamayan kişilerin taburede ya da sandalyede oturarak namaz kılmasının kendi kendine ortaya çıktığı ve gittikçe yayılan bir alışkanlık haline geldiği, bu kişilerin yapması gereken şeyin yere oturarak bağdaş kurmak ya da ayakları kıbleye uzatmak suretiyle namaz kılmak olduğu belirtildi. Tabure ve sandalyeye oturulmasının cemaat içinde farklı bir grup varmış gibi algılanmasına ve cemaat ruhuna aykırılık teşkil etmesine dikkat çeken Diyanet İşleri Başkanlığı uygulamanın cami adabına uygun düşmediğini söyledi.

Tüm şehirlerin Valilikleri ile ilçe müftülüklerinin de konuyla ilgili bilgilendirildiği açıklandı. Bu kapsamda bu hafta kılınacak olan Cuma namazından başlamak üzere camiye namaz kılmaya gidenler tabure bulamayacak. Cuma namazı hutbesinde ise konuyla ilgili cami imamları tarafından cemaate bilgi verilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER