Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul halkına deniz ulaşımı müjdesi

Son seçimlerde her ne kadar problemli olsa da hakkını araması ve seçimleri son ana kadar beklemesi gibi birçok yaşanılanlar ile İstanbul ve birçok şehirde insanın kalplerinde sevgi kazanan İmamoğlu seçimler sonrasında çalışmalarına ve yerinde incelemesine Kartal’da devam etmekteydi.

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul halkına deniz ulaşımı müjdesi

İmamoğlu’ndan Kartal’a deniz ulaşımı müjdesi de kartal sakinlerinin beklentisi arasındaydı elbette ki.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 12. ilçe belediyesi ziyaretini Kartal’a yaptı. İmamoğlu İstanbul’un ulaşım sorunuyla açıklama yaparak “Deniz ulaşımında çok küçük bir payı var İstanbul’un. Bunu arttıracağız" dedi.

İmamoğlu, Kartal Belediyesi ziyaretinde, Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, çalışanlar ve vatandaşlar tarafından karşılandı ve  Ziyarette ulaşım konusu masaya yatırıldı.

Jeolojik olarak oldukça önemli bir konumda olan İstanbul’un elbette ki sorunları bitecek gibi durması azaltılabilir değil.Bunun içinde oldukça fazla çalışmalarda yer alan İmamoğlu belediyelerde tasarrufun yanı sıra belediyeleri teker teker ziyaret etmesi hem sorunu yerinde inceleme hem de yetkili kişiler ile birebir görüşme sağlayarak daha olumlu etken sağlama amacındaydı.

Beylikdüzü'nden Kartal'a deniz yoluyla 1 saat 15 dakikada ulaştıklarını belirten İmamoğlu, “İyi bir zaman 1 saat 15 dakika. Yanaşma noktalarını zenginleştirip, çoğaltırsak eğer, özelde çok tekne kullanılabilir İstanbul'da. 17-18 Aralık'ta bir ‘Deniz Çalıştayı'mız var. Sonra da tümüyle bir ‘Ulaşım Çalıştayı'mız olacak. Denizi, hayata katmak istiyoruz. Beylikdüzü sahilinden, Kartal sahiline, Tuzla Tersanesi'nin yapmış olduğu İSTAÇ'ın bir teknesiyle 1 saat 15 dakikada gelebildik. Demek ki İstanbul'da deniz erişimi çok önemli olacak önümüzdeki süreçte; ama özel, ama toplu ulaşımda. Geliştirmek istiyoruz” dedi.

Bilindiği üzere belirtilen yerlerden her ne kadar metrobüs ile ulaşım olsada oldukça uzun süren ve çalışandan yetkili kişiye problemler oluşturan konuda oldukça fazla çözüm yolları arayışı içinde olunması da önemli noktalardan.

Açıkmalarına şu şekilde devam eden İmamoğlu:

 “Deniz ulaşımında çok küçük bir payı var İstanbul'un. Bunu arttıracağız. Ama bir gerçek var: Bu işin en önemli payı, metrodur. Bizim vazgeçilmez yatırımımız da metro olacaktır” dedi.

BEYLİKDÜZÜ'NÜN METRO SORUNU

Sadece durdurulan 8 metro hattı ile ilgili çalışmadıklarını İstanbul'un başka yeni hatlara da ihtiyaç duyduğunu belirten İmamoğlu “Örneğin Beylikdüzü tarafı çok ihmal edilmiş bir alan. Çok önemsediğimiz, çok önemli olan bir metro konusu. Zira o bölgede 2-2,5 milyon insanın şu an metro bağlantısı yok. Hatta İstanbul’la tek bağı metrobüs. Zaten metrobüsün şişmesinde en önemli sebeplerden biri de o bölgenin raylı sistemlerden uzak kalması. İşte bütün bu meseleleri içine katarak hem bu 8 hattın en verimli şekilde bazı proje revizyonları ile başlamasını sağlamak hem de bir sonraki aşamada çok hızlı, çok acil ihtiyaca dayalı olarak başlatılması gereken yeni projeleri, buradaki verimlilik kısmında ölçerek, verimlilikle beraber projenin finansmanını da başında var ederek, süreçleri başlatma niyetimiz var. Yani işin kısası şu: Önümüzdeki 4 yıl içerisinde bunları bitirmenin yanı sıra çok etkin, çok verimli bulunduğumuz ciddi bir kilometreyi de başlatmak istiyoruz. Niyetimiz, en geç 2020'nin Ocak ayında bir gelecek projeksiyonumuzu İstanbul halkı ile paylaşmak olacak” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER