Elektrik Faturalarında 23.5 Milyon Hane İçin Yüzde 10 İndirim Fırsatı... 

Serbest tüketici limitinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun  yaptığı indirim açıklaması 2021 yılı başı itibari ile uygulamaya konuldu.

Elektrik Faturalarında 23.5 Milyon Hane İçin Yüzde 10 İndirim Fırsatı... 

Serbest tüketici limitinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun  yaptığı indirim açıklaması 2021 yılı başı itibari ile uygulamaya konuldu. Yapılan düzenleme kapsamında Türkiye genelinde senelik elektrik kullanımı  200 kw ve üstünde olan 23.5 milyon hane serbest tüketici kabul görüldü. Bu uygulama ile yetkili kişiler faturalarda ortalama yüzde onluk bir indirim uygulanacağını belirttiler.

Elektrik piyasasının özelleştirilmesi ile tüketicinin haklarını düzenleyecek ve koruyacak kararların kararların alınması ve düzenlemeye konulması Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ nun uygulamaya koyduğu serbest tüketici uygulaması bu durumun en iyi örneklerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu limitleri düşürdü yani elektirik ve doğal gaz kullanan her hane serbest tüketiciler olarak isimlendiriliyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Türkiye genelinde senelik elektrik kullanımı  200 kw ve üstünde olan 23.5 milyon hane serbest tüketici kabul görüldü yani elektrik faturası aylık 75 lira 50 kuruşun üzerinde olan haneler serbest tüketici oluyorlar.

Serbest tüketici uygulaması 2021 yılı itibari ile başladı. Bu düzenleme ile aboneler kendi talep ettikleri kurum veya şirketleri seçme hakkı elde ettiler.

Sonuç olarak kendi tedarikçilerini kendileri seçme hakkı elde ettiler. Yani serbest piyasa içerisine giren haneler, konaklama yerleri, iş yerleri, hastaneler, sosyal kurumlar, bakkallar, marketler, büfeler, pastaneler vb  kullandıkları elektrik ve doğalgaz abonelikleri için ödeme yapacakları birimleri kendileri seçip yüzde 10 civarında indirim elde edebiliyorlar.

Bunun vatandaşa veya kuruma sağladığı fırsatlar;

•             Tedarikçilerini özgürce tercih edebilmeleri,

•             doğalgaz ve elektrik tutarları için pazarlık yapabilmeleri,

•             EPDK tarafından duyurulan tarifeye mahkum olmamaları,

•             tedarik şirketlerinin kampanyalarından faydalanabilmeleri,

•             Mevcut sözleşmeleri sona erince tedarikçilerini değiştirebilmeleri

Bu uygulama ile haneler, işyerleri, kurum ve kuruluşlar yüzde 10 indirim fırsatı yakalıyorlar. Bu durum ile rekabet fırsatı elde eden kurumlar daha kaliteli ve daha iyi hizmet sunmak durumda kalacaklardır. Daha fazla aboneye yani müşteriye ulaşmak isteyen kurum hizmet kalitesini artıracaktır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER