Erdoğan ABD'ye Rest Çekti "Biz de Yaptırım Uygularız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Amerika'nın yaptırımına karşı yaptırım uygularız" diyerek rest çekti.

Erdoğan ABD'ye Rest Çekti "Biz de Yaptırım Uygularız"

Amerika'nın Türkiye'ye karşı yeni yaptırım kararının Trump tarafından onaylanacağının açıklanması üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili bir açıklama yaparak, adeta Amerika'ya karşı yaptırım için rest çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kabile devleti olmadığına vurgu yaparak, Türkiye'nin de kendi yaptırımlarını uygulamaya koyacağını söyledi. Malezya'da haber muhabirlerinin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika'nın yeniden almış olduğu yaptırım kararını nasıl değerlendirdiği sorusuna, oldukça sert cevap verdi.

Biz de Kendi Yaptırımlarımızı Devreye Sokarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan gazetecilerin bu sorusu üzerine, Türkiye'nin bir kabile devleti olmadığını söyleyerek, "Bizde Amerika'ya karşı kendi yaptırımlarımızı devreye sokarız " cevabını verdi.

Gazetecinin Amerika senatosunun her iki kanadının da savunma bütçesini onayladığını ve bu bütçenin Türkiye ile alakalı yönlerinin olduğunu hatırlatarak, savunma bütçesinde F35 uçaklarının Türkiye'ye satılmaması yönünde maddeler olduğunu ve bunu nasıl değerlendirdiklerini sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada özetle; "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin dış işleri bakanlığı tarafından yapılan açıklama, netice itibarıyla bizim yapmış olduğumuz bir açıklamadır. Gerek F35 konusu ve gerekse S400 savunma sistemi ile ilgili atılan adımlar, artık bitmiş işlerdir. Biz bu işleri, artık bitirmişiz. Bunu defalarca söyledik. Şimdi ise kalkmışlar Türk akım projesi ile ilgili yaptırım uygulayacaklarını açıklıyorlar. Bu tip açıklama ve yaptırımlar, tam olarak Türkiye'nin haklarına yönelik bir tecavüzdür. Elbette ki Türkiye bir kabile devleti değildir ve karşı yaptırımlar uygulayacaktır. Amerika'nın yaptırım uygulamaları karşısında Türkiye gibi güçlü bir devletin, eli kolu bağlı durması mümkün değildir. Bizim tarihimizden bugüne kadar her konuda, başka milletlerle farklılıklarımız var. Bizi kabile devletleri ile karıştırıyorlar. Bu yaptırımlara karşı Türkiye'nin de mutlaka uygulayacağı yaptırımlar bulunmaktadır" dedi.

Türkiye'nin henüz ne tür yaptırımlar uygulayacağı konusunda bir açıklama yapılmazken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde incirlik ve kürecik üstleri kapatılabilir şeklindeki açıklamaları, Türkiye'nin yaptırım kapsamı içerisinde bu üstlerin kapatılmasını da değerlendirebileceği gelen haberler arasında yer alıyor. Amerika'nın atacağı adımlarda değişiklik olmaması ve karşılıklı gerginliğin devam edilmesi halinde, uzmanlar ABD üstleri olan Kürecik ve İncirlik üstlerinin kapatılma ihtimaline dikkat çekiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murathoca
murathoca - 10 ay Önce

sade incirli ve kürecik değil TÜRKİYEDE ne kadar ABD üstü varsa kapatın TSK ya devredin ekonomik yaptırım uygulamaya mahruz kalınırsa ne kadar ABD kuruluşu varsa gönderin hamburger ,coco cola pepsi kola buna benzer ne kadar ABD firması varsa cıkarın bu memleketten biz kendi kendimize yeteriz

BERKER CANOĞLU
BERKER CANOĞLU - 10 ay Önce

SAYIN BAŞKANIM TAYYİP ERDOĞAN,NEYİN NE OLDUĞUNU VE NE OLACAĞINI EN İYİ BİLİR... BİZ DE ABD'YE KARŞI YAPTIRIM KARARI ALALIM VE KIZILDERİLİ KATLİAMI YAPTIKLARINI BÜTÜN DÜNYA'YA DUYURALIM...

Murat
Murat - 10 ay Önce

Çok merak ettim sen ne yatıracaksın acaba.
Sahiplerine çok dinlenme bence diyeceğim ama hep secim oyunları bunlar secim yaklaştı demekki baksana fabrikası olmayan yerli araba çıktı piyasaya italyada üret enayilere yerli diye kakala. Size ancak sizin gibi beyinsizler inanır

SIRADAKİ HABER