Erdoğan’dan Nobel’e Rezalet Karar Tepkisi

2019 Yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesinden sonra tüm dünyadan gösterilen tepkilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Erdoğan’dan Nobel’e Rezalet Karar Tepkisi

Beştepe de bir anma programında konuşan Erdoğan, Peter Handke’nin Bosna soykırımını inkar ettiğini ve faşist birisi olduğunu, üstelik on binlerce müslümanın kanını döken bir caniyi destekleyecek kadar aşağılık bir insan olduğunu söyledi. Nobel’in yaptığı bu tercihle kendi meşruiyetini yitirdiğini söyleyen Erdoğan yaşanan bu durumu “rezalet” olarak tanımladı.

Nobel Edebiyat Ödülünün bu isme verilmesiyle birlikte dünyada artarak devam eden islamafobinin daha da ilerleyeceğini ve islama karşı düşmanlık besleyenlerin bundan besleneceğini söyleyen Erdoğan Nobel ödüllerinin artık siyasileştiğini ve farklı kişiler tarafından iradelerine ambargo koyulduğunu söyledi.

Nobel Barışa Katkıya da, Kaliteye de Bakmıyor

Erdoğan Nobel ödüllerinin verileceği isimleri belirleyen komitenin geçmişte de buna benzer kararların altına imza attığını hatırlattı. Bugüne kadar barışa herhangi bir katkı sunmayan, hatta birçok kişinin canını kaybetmesine sebep olan siyasetçilerin de Nobel Barış Ödülüne layık görüldüğünü belirten Erdoğan, Nobelin artık ne barışa katkıya ne de kaliteye önem vermediğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER