Ermeni Tasarısı Abd Senatasu'nda üçüncü kez engellendi! İşte detaylar

Tarih bilenler için olmazsa olmaz sorunlardan biridir sözde Ermenilerin yaşadığı problemler ve öldürülen kişileri.

Ermeni Tasarısı Abd Senatasu'nda üçüncü kez engellendi! İşte detaylar

Aslında birnevi kendi yaptıklarını unutan Ermeniler gözlerini yıllardır Osmanlı torunlarına binevi ülkemiz halkına göz dikmiş durumda. Sözde bahsedilen Savaş zamanında öldürülen insanlar ve yaşadıklarını sanılan problemler Ermenilerin son derece umurlarında olsada unuttuları bazı şeyler vardı aslında. Tam olarak yıllardır Azerbaycan Topraklarını işgal etmeleri gibi bir durum. Yıllardır Azerbaycan ile savaş halinde olan Ermenistan ve dönemindekiler bakanlar ve dahası hatta Başkanları bile yüzyıllar önce yaşanılan bir durumun peşine düşmüş iken yaptıklarını unutmuş durumdular.  Yıllardır savaş durumu yaşayan kardeş ülkemiz ve dostumuz Azerbaycan ile ilgili olarak henüz tam olarak aldıkları toprak hakkında bir şeyler dememesi ve sahiplenmesi ise yaptıkları haksızlığı ortaya koyar nitelikte.

Ülkemiz açısından bahsedecek olursak her dönemde olduğu bu dönemdeki bakanlar ve üst düzey yöneticiler de bu konuda taviz vermemekte elbette. Durum böyle olunca da Ermenistan tabii ki gücü sandığı yere Amerika’ya ve devamındaki kişilere başvurmakta bulsada birkez aradığı cevabı bulamadılar daha doğrusu kendilerini kandırmaya devam edecekler gibi duruyor.

Son olarak birkez daha Amerika’ya başvuruda bulunan Ermeniler ile ilgili olarak :

Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer, sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının oylanmasını, Beyaz Saray'ın talebi üzerine engelledi. Söz konusu tasarıyı daha önce Beyaz Saray'ın talebiyle Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve David Perdue da engellemişti.

ABD Senatosu'nda sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının oylanmasının, Beyaz Saray'ın isteği üzerine üçüncü kez engellendiği belirtildi.

Axios haber sitesinin haberine göre, Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer; Demokrat Senatör Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz'un hazırladığı ve sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının oylanmasını engelledi.Konuya yakın iki kaynak, Cramer'in Beyaz Saray'ın isteği üzerine böyle bir adım attığını ifade etti.

Cramer ise Senatoda yaptığı konuşmada, "ABD Başkanı Donald Trump, daha yeni Londra'daki NATO Zirvesi'nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp döndü. Şu anın bu tasarıyı geçirmek için doğru zaman olduğunu düşünmüyorum. Bu tasarı Trump yönetiminin diplomatik çabalarını baltalıyor." ifadelerini kullandı.

TASARI ÜÇÜNCÜ KEZ ENGELLENDİ

Daha önce Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, söz konusu tasarının oylanmasını engellemişti.

Axios, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın 13 Kasım'da Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray'ın sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazmıştı.ERMENİ TASARISI

ABD Senatosunda yapılacak tasarı oylamalarında herhangi bir senatör, karşı görüş bildirerek oylamayı engelleyebiliyor.

ABD Temsilciler Meclisinde 29 Ekim'de yapılan oylamada, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısı kabul edilmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat Vekili Adam Schiff tarafından nisanda sunulan söz konusu tasarı, 11 "hayır" oyuna karşılık 405 "evet" oyuyla Meclisten geçmişti.

Türkiye ise söz konusu tasarının "yok hükmünde" olduğunu açıklamış ve kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.

Amerikanında bu durumu kabul etmemesi aslında Ermenistan halkından yöneticilerine aslında zaman içerisinde geçmişi bırakıp bugünkü ve devamında ki hatalarını toparlayacak gibi gözüküyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER