Gazeteci Ali Çil Kimdir?

Trabzonlu gazeteci Ali Çil’in biyografisi

GÜNDEM 09.02.2021, 20:30 11.02.2021, 20:02

1987 yılında İstanbul’un Mecidiyeköy Fulya Mahallesi’nde dünyaya gelen Ali Çil, 17 Ağustos 1999 depreminin ardından Trabzon’a yerleşti.

11 yaşındayken kurduğu internet sitesiyle bilişim sektörüne çok küçük yaşta adım atan Ali Çil, 2003 yılında ortağı ile beraber İVEA Bilişim LTD ŞTİ.’yi kurdu.

Ali Çil, Camfrog Video Chat programının Türkiye distribütörlüğünün yanı sıra, Netdirekt Türkiye bayiliği alarak 200’ün üzerinde sunucu kiralama hizmeti ile çok sayıda internet sitesi hayata geçirdikten sonra haber 2008 yılında HaberTS.com ‘u kendi yazdığı script ile yayın hayatına başlattı. Daha sonrasında Türkiye’de binlerce haber sitesine alt yapı hizmetini sağlayan TE Bilişim’in temasını kullanmaya başladı. Bilişim sektöründen gazeteciliğe tamamen geçişi de bu süre zarfında oldu.2008 yılında gazetecilik hayatına başlayan Ali Çil, 2013 yılında Bilişim sektörünü bırakarak sadece gazeteciliğe yoğunlaşmasının arından HaberTS.com ile bir çok yıl Trabzon’un en çok okunan haber sitesi sitesi olma başarısını elde etti.

Sadece Trabzonspor haberlerinin yer verildiği HaberTS.com sitesi aylık 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilme başarısı elde etti.HaberTS, 2014 yılında ios ve android uygulamasını çıkardıktan kısa bir süre sonra binlerce Trabzonsporlu taraftar tarafından indirildi. 126 bin telefonda HaberTS uygulaması bulunurken, yine bu rakam Trabzon haber siteleri arasında en çok indirilen haber sitesi uygulaması olma başarısını da elinde bulunduruyor.

Sarı basın kartı sahibi olan gazeteci Ali Çil, aynı zamanda AİPS, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ve TSYD üyesidir.

13 yıllık gazetecilik hayatında 500’ün üzerinde özel röportaj gerçekleştiren Ali Çil, binlerce özel habere de imza attı.Gazetecilik mesleğini yaparken tuttuğu takımı gizlemeyen Ali Çil, Trabzonspor’u desteklediğini de her defasında cesurca dile getirmekte.

Trabzonsporlu taraftarların hayata geçirdiği projelere destek vermeye özen gösteren başarılı gazeteci, Trabzonsporlu taraftarların sesine ses olmayı ilke edinmiştir.

2008 yılları ile 2021 yılları arasında siyasi reklam desteği almadan büyük başarı elde eden Ali Çil, 2021 yılından itibaren HaberTS.com’da Trabzon ve Türkiye gündemi ile alakalı haberler manşet kısmı haricinde yer vermeye başlamıştı.Türkiye gündemi, magazin, ekonomi, teknoloji ve Trabzon haberleri ile Google üzerinden gelen ziyaretçilerle beraber HaberTS, aylık ziyaretçi kitlesini 2021 yılı itibariyle büyütmüştür.

Trabzon’un bölgesel ekipleri Arsinspor, Ofspor, Araklıspor, Akçaabat Sebatspor Hekimoğlu Trabzon ve Faroz Yalıspor, İdmanocağı İdmangücü gibi çok sayıda takımın da haberleri HaberTS.com’da geniş yer bulmaktadır.Ciddi sayıda basketbol sever kitlesine sahip olan HaberTS, Trabzonspor Basketbol takımının kapanmasının ardından basketbol haberlerine ara verse de, kulüp bünyesinde kurulan yeni basketbol takımı okurları mutlu etti.

Trabzon Arsin nüfusuna kayıtlı olan Ali Çil 2007 yılında evlenen Ali Çil, hayatını Trabzon’da devam ettirmekte ve 2 çocuk babasıdır.

Yorumlar (1)
Ömer Karakaş 1 yıl önce
Güzel dost, güzel insan yolun daim olsun