Hemen Uygulayabileceğiniz Veri Güvenliği Tavsiyeleri

Hemen Uygulayabileceğiniz Veri Güvenliği Tavsiyeleri

İnternet bağlantısı sağladığınız cihaz hangisi olursa olsun veri güvenliği dikkate almanız gereken bir konu. Cihazınızda depolanan bilgiler ve dosyalar başkalarının eline geçtiğinde ciddi tehlikelere maruz kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, verilerinizi güvenceye alacak önlemler almanızda fayda var. Sizin için hazırladığımız yazıda yer alan tavsiyeleri uygulayarak, bağlantınızı güvenli hâle getirebilir ve verilerinizin üçüncü kişiler tarafından görüntülenmesini ya da çalınmasını önleyebilirsiniz.

Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Veri güvenliği gizlilik, bütünlük ve erişilebilirlik olmak üzere üç unsurdan oluşur. Bu prensiplere göre, verilerin yalnızca ona ulaşma yetkisi olan kişiler tarafından görüntülenmesi, değiştirilmesi ve kullanılması gerekir. Örnek vermek gerekirse, kişisel bir sosyal medya hesabının şifresi ve bu hesap üzerinden yapılan konuşmalar üçüncü şahıslar tarafından görüntüleniyorsa burada bir veri güvenliği problemi var demektir. Güvenlik sağlarken bu üç unsurun korunduğundan emin olunmalıdır.

VPN Kullanın

IP adresiniz üçüncü şahıslar tarafından görüntülenebildiği sürece, sağladığınız güvenliğin kısıtlı olacağını belirtmek gerekiyor. Standart bir internet bağlantısında IP adresiniz üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Bu durum da cihazınızı ciddi bir tehlikeye sokar. Kullandığınız ağın yöneticisi siz olsanız bile, siber korsanlar şifreli ağlara kolay bir biçimde sızabilmektedir. Tam anlamıyla bir veri güvenliği sağlamak için VPN yazılımlarını kullanmanız gerekir.

Ancak kullanacağınız VPN yazılımını seçerken dikkat etmenizde fayda var. Uygulama marketlerinde ücretsiz veya ucuz olarak kullanıma sunulan birçok VPN yazılımı bulunuyor. Ancak bu yazılımlar cihazınızda güvenlik sağlamadığı gibi internet trafiğinizi kaydedebilir ve başlı başına bir veri güvenliği riski yaratabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için tam anlamıyla güvenlik sağlayan ve gelişmiş opsiyonlara sahip bir yazılım kullanmanızda fayda var.

Anti Virüs Programları Kullanın

İnternet gezintisi esnasında tıkladığınız bir bağlantı veya indirdiğiniz bir dosya, bilgisayarınıza virüs olarak bilinen zararlı yazılımların girmesine sebep olabilir. Bilgisayar ve telefonlara giren virüsler, cihaz üzerindeki aktivitelerinizin izlenmesine; yazışmalarınızın, şifrelerinizin ve faaliyetlerinizin üçüncü şahıslar tarafından görüntülenmesine sebep olur. Hatta bazı virüsler, cihazın üçüncü şahıslar tarafından yönlendirilmesine dâhi sebep olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için antivirüs yazılımlarının cihazınızda mutlaka kurulu olması gerekir.

Piyasada ücretsiz olarak kullanıma sunulan birçok antivirüs yazılımı bulunuyor. Trojan, virüs gibi kötü amaçlı yazılımlardan ve reklam yazılımlarından korunmak için antivirüs programlarını kullanabilirsiniz.

Uygulama İzinlerini Kısıtlayın

Öncelikle, yayıncısından emin olmadığınız bir uygulamayı cihazınıza indirmemeniz gerekiyor. Bu gereklilik, internet bağlantısı sağladığınız bütün cihazlar için geçerli. Cihazdaki veri güvenliğini tehlikeye sokan, virüs yayan, telefon, SMS ve multimedya galerisine erişerek buradaki verilerin çalınmasına sebep olan birçok uygulama bulunuyor. Ancak uygulamanın yayıncısına güveniyor olsanız bile izinleri kısıtlamanızda fayda var.

Örnek vermek gerekirse, bir fitness yazılımının telefon uygulamasına erişim istemesi makul bir durum olmayacaktır. Cihazınızda fonksiyonuyla alakası olmayan bir kısma erişim isteyen bir uygulama varsa, erişim izinlerini kısıtlamanız veya uygulamayı cihazınızdan tamamen kaldırmanız gerekir.

Tıkladığınız Bağlantılara Dikkat Edin

Mesajlaşma uygulamalarında veya e-mail ile gelen bağlantılara tıklarken dikkatli olmanız gerekiyor. Öncelikle tanımadığınız veya güvenmediğiniz kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamanız kesinlikle önerilmez. Yönlendirildiğiniz bir bağlantı, cihazınıza virüs gönderilmesine sebep olabilir. Ancak bağlantı tanıdığınız kişilerden gelse bile bu durumu teyit etmenizde fayda var. Zira bazı yazılımlar kişisel hesapları ele geçirip arkadaş listesinde yer alan kişilere virüs bağlantısı gönderebilmektedir.

Şifresiz Ağlara Bağlanmayın

Kamuya açık yerlerde şifre gerektirmeyen ağ bağlantılarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak bu ağlara bağlanmanız bu çalışmada da değinildiği üzere tehlikeli olabilir. Bazı siber korsanlar, veri hırsızlığı için yönettikleri ve şifresiz olarak yayınladıkları kablosuz ağları kullanmaktadır. Bu ağlardan birine bağlantı sağladığınızda, ağ yöneticisi cihazınızın bilgilerine erişim sağlayabilir. Böyle bir durumda verilerinizin tehlikede olacağından emin olabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
lisamiller
lisamiller - 10 ay Önce

VeePN kullanıyorum. Yüksek hız, tam güvenlik, tüm platformlarda da çalışır

SIRADAKİ HABER