İkinci El Araç Satanlar Dikkat; Bunu Yaparsanız Ceza Yiyebilirsiniz

İkinci El Araç Satanlar Dikkat; Bunu Yaparsanız Ceza Yiyebilirsiniz

İkinci El Araç Satanlar Dikkat; Bunu Yaparsanız Ceza Yiyebilirsiniz

 

İkinci el araba Türkiye de son dönemin en tartışılan konularından bir tanesi oldu; fiyatlar düşer mi sorusu en çok arananlar listesine girdi. İkinci ele talep bu kadar yüksek olunca Danıştay da bir karar almak zorunda kaldı. Sıfır araç almak ve ikinci el araç almak arasında çok büyük farklar vardı; sıfır araba aldığınız zaman ilk defa kilit siz tarafında çevrilir; arabanın her şeyine birlikte alışırsınız; ikinci el araç da ise çok farklı durumlar ortaya çıkabilir. Sizden önce başkasının kullandığı ve sizlerin huyunu bilmediği bir araçta sonradan sıkıntı yaşama ihtimaliniz vardır; size araba satarlarken bunu söylemezlerse artık ceza yiyecekler;

Ağır hasar kaydı söylenmek zorunda

Danıştay’ın aldığı bu karar satanlar için değil ama alanlar için çok yerinde bir karar oldu; siz çok güvendiğiniz bir arkadaşınızdan araç alıyorsunuz, ben güveniyorum bana yanlış yapmaz diyorsunuz; bir de bakıyorsunuz araç pertmiş. Bu gibi durumlar çok karşılaştığımız durumlardır; ağır hasar kayıtlı arabaları yüksek fiyata ve hasar kaydı olduğunu söylemeden satıyorlar; bu durumda aracı alan kişi daha aldığı an yarı yarıya zarar etmiş oluyor. Böyle bir durum başınıza geldiği zaman yapmanız gereken işlem artık çok basit, hemen dilekçenizi yazıp şikâyetçi oluyorsunuz. Hem verdiğiniz parayı alma hakkına sahip oluyorsunuz hem de başkalarını da bu pert araçla karşılaşma derdinden kurtarıyorsunuz. Peki, ben araç alırken hiç mahkemelik olmadan nasıl temiz araç bulurum diyenler içinde bahsedelim.

İkinci el araç alırken nelere dikkat edilmelidir?

 Her insan doğuştan arabası olan bir evde doğmaz; bazı kişiler orta yaştan sonra araba alır. Araba alırken, hiç arabası olmadığı için bilmeyebilir. Peki, araba alırken nelere dikkat etmeliyiz? Arabada önce dış kaportadan başlayalım; bir arabada değişenler çok önemlidir. Bir arabanın değişenleri içinde tavan varsa o zaman takla atmış olma ihtimali yüksektir; çok temiz güzel bir araba alsanız bile satmakta zorlanacağınızı bilin. Boya, bölgeden bölgeye değişen bir araba seçimidir; sizlerin bölgesinde boya konusuna çok takılan varsa sizde mutlaka dikkat edin ama bizim bulunduğumuz bölge çok takmaz diyorsanız belirli yaşa gelmiş arabalara keşermeden kaynaklı yine boyanır. Motor, bu işin en geniş kısmı olmakla birlikte püf nokta olarak dikkat etmeniz gereken yerler vardır; arabayı alırken expertize soktunuz ve motor 69 çıktı; aracın yağına ve suyuna hemen bakın, yağ ve su değişmiş arabalarda motor ilki biraz yüksek olarak değişir. Yani 69 diye aldığını motor 66 civarıdır. Araç dediğiniz alet de birçok motor gücü vardır; yapacağınız işe göre araba almak mantıklı olacaktır.

 Parçalarının bulunması da yine çok önemli bir püf nokta olarak karşımıza çıkar; Türkiye’de parçası az olan bir marka araç daha ucuz olur ama siz aldıktan sonra her arıza da hem parça pahalılığı hem de bekleme süresi olarak yorulursunuz. Araç alırken genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalar bunlardır; araç ekspere sokulduğunda herhangi bir yere gidin; satıcı kişi bir yerde ısrar ediyorsa o araçtan bir huylanmanız gereklidir. Dizel araçlarda km dediğimiz sayaçta oynama olabiliyor; anlayan bir tamirciye göstermeniz de yine şart olan başka bir noktadır. Bu kadar noktaya değindikten sonra yeni bir konuya daha geçelim; ikinci el araba piyasası ucuzlar mı?

İkinci el araba ucuzlar mı?

Ülke olarak ekonomik durumlarda dolayı klasikleşmiş bir söze sahibiz; ayağımı yerden kessin yeter. Şimdi bir de hastalık çıkınca herkes ayağını yerden kesecek bir araba arıyor, arıyor aramasına ama araç piyasası gerçekten yüksek. Bu fiyatlar ne zaman düşer ve ya düşer mi? Soruları bizlere sürekli sorulan sorulardan olduğu için konumuz uygunken açıklık getirelim. İkinci el araç piyasası yakın zamanda düşmez ki şu an yaz ve motor mevsimi açılmasına rağmen hala düşmedi. İnsanlar hastalıktan dolayı toplu taşımlardan kaçıyor; bu yüzden hastalığa çözüm bulunduğu an araç piyasalarında aşağı yukarı yüzde 15 civarı bir düşme kesinlikle olacaktır. En büyük düşme ise sıfır araçlar düştüğü zaman olacak ama çıkan haberler boşa çıktı; devletimiz vergiyi indireceğim dedi, satan kişiler arabanın üstüne fiyat attı. İkinci elde düşme olsun derken bu sefer sıfır fiyatlarında da artışı başlattık. Genel anlamda konuyu toparlarsak, bu sene içinde ikinci el piyasasında bir düşme zor gözüküyor; bizim insanımız fiyatı yükseltmeyi çok sever ama düşürmekten pek hoşlanmaz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER