İkinci El Otomobil Ve Sıfır Araçlarda Yine Zamlanma Var

İkinci El Otomobil Ve Sıfır Araçlarda Yine Zamlanma Var

İkinci El Otomobil Ve Sıfır Araçlarda Yine Zamlanma Var

 

HaberTS- Haber Servisi-  Kış gelince gizli buzlanma diye bir sözcük duyarız; şimdilerde ise gizli zamanlanma diye bir söz ortaya çıktı. İnsanlar farkında olmadan bazı kişiler her şeye zam bindirmeye başladı. Özellikle otomobil konusunda çok değişik şeyler oluyor; 2020 yılı ile birlikte otomobil fiyatlarında bir artış olmaya başladı. Herkes dövize bağlarken bu sefer, hızlanma çok şiddetli bir şekilde arttı; özellikle ikinci el araba fiyatları üzerine yüzde yüz gibi çok ağır bir fiyat koydu. Pandemi süreci bu artışa bir etken oldu tabi ki ama yine de yeterli bir etken değildi; fiyatların bu kadar artmasının birçok nedeni vardı; şimdi sıfır araçlara da zam binmeye başladı. İşte detaylar

Araçlara bayram zammı

Gizli zamlanma dediğimiz olay son hızıyla devam ediyor; özellikle ikinci el araçlara gelen samlar herkesin ümidini sıfır araçlara çevirmişti ama onlarda ikinci el gibi zam üstüne zam koyuyor. Dışarda 10 bin Euro gibi fiyatla satılan araçlar ülkemiz de şu an 120 bin TL’den başlıyor. Türkiye’de her şey zamlanıyor ama araçlarda ki zamlanma anlamsız bir şekilde yapılıyor; halkın bu kadar kandırıldığı Türkiye bizlere çok da yakışmıyor. Devlet vergilerini aşağı çekiyor; vatandaş üstüne fiyat koyuyor ne yapılırsa yapılsın bir türlü fiyatlar aşağı inmeye niyetlenmiyor. Bu gidişat ülkemiz için yeşil ışık değil kırmızı yani alarm ışıklarını açıyor. Türkiye de zamlanma bu şekilde devam ederse alım gücü çok çok aşağılara inecektir.

Araç fiyatları düşer mi?

İnsanların sorduğu soru artık değişmiyor; araç fiyatlarında indirim ne zaman olacak? Bu soruya bizlerde cevap veremez olduk; sürekli yalancı çıkıyoruz. Piyasaları takip ediyoruz ve ortalama olarak ağustos ayı ile ufak bir düşüş olması gerekiyor ama tam tersi zam yapıyorlar. Serbest piyasa ekonomisi ülkemizin belini büken olay oluyor. Herkes kendi fiyatını koyuyor; biri fiyatı yükseltince diğerleri de fiyatlarda artışa gitmeye başlıyor. Yani ülke olarak anlayacağımız olay çok basit ülkede iyice ipler elden kaçıyor. Bir ülkenin, en büyük gücü ekonomidir ama biz halk olarak devletin çabalarını boş verip ekonomik kriz yaratmaya çalışıyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER