İngiltere Brexit’e Bir Adım Daha Yaklaştı

Uzun yıllardan bu yanan İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkmak için verdiği mücadelede bugün önemli bir adım atıldı. Parlamento’da yapılan oylamada Brexit anlaşmasını 358 milletvekili kabul ederken 234 milletvekili ise anlaşmaya ret oyu verdi.

İngiltere Brexit’e Bir Adım Daha Yaklaştı

Hatırlanacağı üzere İngiltere Parlamentosunda Brexit için yeterli çoğunluk sağlanamamıştı ve Avrupa Birliğinden ayrılma planı uzun bir süre sürüncemede kalmıştı. Nihayetinde bir erken seçime gidilerek seçim halka bırakılmış ve Boris Johnson rekor bir oyla yeniden seçilmişti. Bu seçimin ardından ilk defa Parlamentoda Brexit için oylama yapıldı. Boris Johnson son seçimde sandalye sayısını 80 civarında artırmasına karşın bu oylamada 80’den daha fazla milletvekilinin pozitif oy kullanması dikkat çekti. Bu durum, başka partilerin milletvekillerinin de Boris Johnson’u Brexit konusunda desteklemeye başladığını kanıtladı.

Boris Johnson tarafından İngiliz halkına seçim vaadi olarak sunulan 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliğinden ayrılma hususunun ertelenmeyecek şekilde gerçekleşmesi bekleniyor. 31 Ocak 2020 tarihinden itibaren 11 ay daha geçiş dönemi yaşanacak ve 2021 yılına girildiğinde İngiltere Avrupa Birliğinden tamamen çıkmış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER