İş Kazası Davasında Kazançlar Nelerdir ?

​​​​​​​İş kazaları her sektörde sıklıkla görülen bir durumdur. İşçiler her gün işte yaralanıyor ve bu yaralanmaların çoğu da ciddi olabiliyor. İş kazası sonucu bir yaralanma meydana geldiğinde, yaralanan işçi, yaralanmaları için, tazminat alma hakkına sahip olabilir.

GÜNDEM 23.05.2022, 21:14 23.05.2022, 21:25
İş Kazası Davasında Kazançlar Nelerdir ?

İş kazaları her sektörde sıklıkla görülen bir durumdur. İşçiler her gün işte yaralanıyor ve bu yaralanmaların çoğu da ciddi olabiliyor. İş kazası sonucu bir yaralanma meydana geldiğinde, yaralanan işçi, yaralanmaları için, tazminat alma hakkına sahip olabilir.

İş kazası, birey ve ailesi için yıkıcı olabilir. Bir iş kazasında yaralandıysanız, bilmeniz gereken haklara sahip olabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede yasal tavsiye almalı ve durumun stresi hata yapmanıza neden olana kadar beklemeyin.

İş Kazası Nedir?

Herhangi bir zaman ya da yerde, çalışanlardan yöneticilere kadar, herkesi içeren iş kazası; bir çalışanın kariyerinin herhangi bir aşamasında yaralanma dolayısıyla oluşan her türlü durumu kapsar.

Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar Kanunu 13.maddesine göre iş kazası;

  • Sigortalı işçinin, işyerinde kazaya uğraması;
  • İşveren tarafından verilen bir iş nedeniyle, işçinin kendi adı ya da hesabına bağımsız şekilde çalışırken işyeri dışında kazaya uğraması;
  • İşveren tarafından gönderilen başka bir yerde, işi nedeniyle kazaya uğranılması;
  • Sigortalı kişinin, kendisine sağlanan araçla gidiş gelişlerinde sigortalının bedeni ya da ruhsal anlamda zarar gördüğü durumlarda meydana geliyor.

Mağdurun sağlık durumu ve işe geri dönme yeteneği üzerinde geniş kapsamlı etkileri olan kazalarda, ciddi yaralanmalar olabilir. Tıbbi müdahale ve uzun süreli rehabilitasyon gerektirebilir. İş kazası mağdurları, işverenlerinden tazminat alma hakkına sahip olabilir.

İş Kazası Davası Nasıl Açılır?

İş kazaları hem mağdur hem de işveren için çok maliyetli olabilir. Bir iş kazası mağduru iseniz, hak ettiğiniz tazminatı alabilmeniz için, dava açmayı bilmeniz önemlidir. İş kazası olabilmesi için, 4 faktörün oluşması gerekiyor.

  • Kazaya uğrayan kişinin sigortalı çalışan olması;
  • Kaza sonrası kişinin ruhsal ya da bedensel olarak zarara uğramış olması;
  • Kanunda 5510/13.maddesinde belirtilen hususlardan birine göre kaza geçirmiş olması ve
  • Meydana gelen kazada illiyet bağının olmasıdır.

Meydana gelen kazanın işveren tarafından en fazla 2-3 gün içinde gerekli kurumlara bildirilmesi gerekir. Eğer işveren bildirimde bulunmazsa, işçi şahsen başvuru yapabilir. İş kazaları sadece yaralanma şeklinde olmaz ölümle de sonuçlanabilir.

Dava açmak için, yasal sistemde gezinmeniz ve haklarınızı korumak için, iş kazası avukatı ile iletişime geçerek, haklarınız ve alacağınız tazminat konusunda gerekli prosedürleri çok daha kolay ve doğru şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

İşyeri Kazası Türleri Nelerdir?

İş kazalarında yaralanmaların durumuna göre kaza türleri belirlenebilir. Yaralanma ile sonuçlanan iş kazaları, devamlı iş görmezlik oluşan iş kazaları, ölümle sonuçlanan iş kazaları, tedavi gerektirmeyen kazalar, kafa ve iç organlarda yaralanmalar, ezilme ve sıkışma gibi yaralanmalar, elektrik çarpması yaralanmaları gibi iş kazaları türleri çeşitlendirilebilir.

İş Kazası Davasında Kazançlar Nelerdir?

İş kazası geçiren bir çalışan, gerekli bildirimleri yaptığı sürece iş kazası davasında bazı kazançlar elde edebiliyor. Bu faydalar, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sağlanan yardımlardır.

  • Meydana gelen iş kazası sonrasında sigortalı çalışana, iş görmezlik maaşı bağlanır.
  • Oluşan iş kazası sonrasında bir ölüm yaşanmışsa, sigortalı çalışan kişinin hak sahibi yakınlarına ölüm geliri bağlanır.

Sigortalı bir çalışanın iş kazasına uğraması için, bedensel zararı uğraması gerekli değildir. Ruhsal olarak etkilenmek de iş kazası olarak tanımlanır. Bu yüzden haklarınızın ne olduğunuz, doğru tazminat miktarını alabilmeniz için, iş kazası davalarında bir avukatla iş birliği yapmak önemlidir.

Kanuni yönden davanızın daha güvenli ve doğru şekilde ilerlemesi için, İstanbul iş kazası avukatı ile görüşebilirsiniz. Bunun için Mehmet Ali Helvacı Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak; https://mehmetalihelvaci.av.tr/is-kazasi-tazminat.html

Yorumlar (0)