İstanbul Gelişim Üniversitesi Uçak Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği

İstanbul Gelişim Üniversitesi Uçak Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği

Mühendislik denildiğinde ilk akıllara Makine, Elektronik, İnşaat dalları geliyordur. Ancak insanlık geliştikçe, yenilikler beraberinde geliyor ve bu yenilikler ile birlikte, farklı iş kolları da ortaya çıkıyor. Örneğin inşaat ile mimarlık, bilgisayar ile mekatronik nasıl ki bir bütün ise eğer, işte Endüstri Mühendisliği de bunların tamamı ile bir bütünü oluşturmaktadır. Makine Mühendisi, yeni bir makine icat ederek, insanlığa fayda getirir. Ancak geliştirmiş olduğu makinenin daha kullanışlı olması, daha az enerji ile daha fazla fayda getirmesini sağlaması ise tamamı ile Endüstri Mühendisinin işlerinin başında gelmektedir.

Elektrik süpürgelerinin temel mantığı aynıdır. Dışarıda ki havayı vakumlar ve bunu makinenin arka kısmından dışarı atar. Vakumlama işlemini boru yardımı ile yaptığı için ve bu boruyu da halıya sürdüğünüz için, haliyle halın içerisinde ki tozları alarak, halının temizlenmesini sağlar. Alınan tozlar ise süpürgenin iç kısmında bulunan haznede toplanarak, filtre yardımı ile dışa çıkması engellenir. Bunu Makine Mühendisi geliştirir, Elektronik Mühendisi çalışma sistemini ayarlar ve Endüstri Mühendisi ise doğru parçaların kullanılmasını sağlar. Daha sessiz çalışması, daha fazla vakum yaparken haznesinin buna dayanıklı olması, daha kullanışlı ve müşteri deneyimine uygun olmasını sağlar.

Endüstri Mühendisliği Nedir?

Endüstri yani sanayinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan Endüstri Mühendisliği, dünyanın her yerinde aynı işi yapan ve aynı zamanda eğitime başlanan bir mühendisliktir. Temel amacı makinelerin daha iyi çalışmasını sağlamaktır. Örneğin bir makine yüksek değerde elektrik tüketiyorsa eğer, mühendis gerekli hesaplamaları yapar ve uygun motorlar ile değişmesini sağlayarak, daha az enerji ile aynı üretimi yapmasını sağlar.

Ayrıca yardımcı makinelerin sisteme dahil olmasını sağlayarak, sürdürülebilir üretimin yapılmasına imkan sunar. Durum böyle olunca da, neredeyse tüm işletmeler için gerekli bir iş kolu haline dönmüştür. Öyle ki İstanbul Gelişim Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin, henüz üretim sürecinde dahi fabrikalardan iş teklifleri aldığını görebiliyoruz.

Uçak Mühendisliği Nedir?

Hava yolunun kullanımı arttıkça, yeni iş kollarının ortaya çıkacağı kesindir. Henüz yeni ulaşım aracı olan uçaklar, sürekli gelişerek, insanların daha rahat ve güvenilir bir şekilde seyahat etmesini sağlıyor. Uçakların yapımları ve bakımları, öncelikle Makine ve Elektronik Mühendisleri tarafından yapılırken, 1970'ler ile birlikte, sadece uçaklar üzerine eğitim verilen bölümler kurulmuştur. Bunların kurulması ile birlikte Uçak Mühendisliği hayatımıza girmiş ve bu meslek sahipleri ise sadece uçaklarla ilgilenmeye başlamıştır.

Uçak Mühendisliği, bir uçağın tüm alanlarına hakim olan kişilere denmektedir. Bu mühendislik üzerine eğitim almış olanlar, motor, elektronik aksamlar, kanatlar, kokpit gibi alanlar üzerine eğitim alır. Bu eğitimlere göre uçağın bakımlarının yapılmasını da sağlar.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSZy3DQCEdDnI67PoKlLDFIxYL2PROHvSuNEm6nad-1qkpbDfmq

Büyük havayolu şirketlerinin direk bünyesinde çalışmaya başlayan Uçak Mühendisleri, ayrıca uçak yapım şirketleri, helikopter şirketleri gibi, çeşitli hava araçları yapımı, bakımı yapan firmalarda da aranan çalışanlar olmuştur. Eğitim süreçleri uçak motor, uçak mekanik, uçak elektronik ve uçak elektrik üzerine şekillenen Uçak Mühendisliği, oldukça yoğun bir şekilde talep görmektedir. Aranan meslekler arasında yer aldığı gibi, mezunların iş hayatına hızlı bir şekilde atılması nedeni ile mesleki olarak da tercih edilmektedir.

https://panel.gelisim.edu.tr/assets/2019/resimler/7bd3c5ade2ed4c5fbae4ecb296ffd412_(768_432).jpg

İstanbul Gelişim Üniversitesi Mühendislik Bölümleri

İstanbul Gelişim Üniversitesi, mesleki eğitim bölümleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle Uçak Mühendisliği bölümünde sunmuş olduğu eğitimler sayesinde, hem öğrencilerin fikirlerine göre gelişim süreçlerini organize etmesi ve hem de havayolu şirketlerinin sürekli bağlantı içerisinde olması nedeni ile iyi bir eğitim için tercihler arasında bulunmaktadır. Endüstri Mühendisliği için dünyanın kabul görmüş olduğu müfredatları uygulayarak, eğitim gören öğrencilerin daha sağlıklı bir şekilde öğrenmelerini sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER