Kalın: ABD'nin ''Kürt kıyımı'' açıklamaları akıl dışı!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin Suriye'de Kürtleri hedef aldığı iddialarının ''akıl dışı'' olduğu açıklamasında bulundu.

Kalın: ABD'nin ''Kürt kıyımı'' açıklamaları akıl dışı!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Türkiye'ye yönelik olarak yaptığı açıklamada Suriye'deki Kürt varlığının Türk askerleri tarafından tehdit edildiği iddialarının tamamen ''akıl dışı'' olduğunu açıkladı. Türkiye'nin Suriye'de mevcut olarak Kürt varlığını hedef almadığını açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kürt adı altında terör örgütlerine ise Türkiye'nin müsade etmeyecek olduğunu açıkladı. Türkiye'nin Kürt adı altında terör örgütlerine müsade etmesinin mümkün olmadığını belirten Kalın, Türkiye'nin terör örgütleri bünyesi adı altında Kürt kimliğine sahip olanlara taviz verilemeyeceğini belirtti.

Bolton: Kürtlerin varlığına zarar gelmeyeceğini güvence altına alacağız!

John Bolton ise Türkiye'nin Kürt varlığını ''kıyıma'' uğratma riskinin olduğunu ve ABD yönetiminin bu risk durdurulmadan Suriye'den askerlerini çekmeyecek olduğunu açıkladı. Türkiye'nin açıklamalarına yanıt vermeyen ABD yönetiminin kısa süre içerisinde Türk yetkililer ile bu konu üzerinde kapsamlı görüşmeler düzenleyebilir. Türkiye'nin Kürt varlığına saygı duyduğu, terör örgütlerine ise taviz vermeyeceğini bir süre önce ABD yönetimine belli ettiği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER