banner728

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Güzellikleri

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın en popüler doğal alanlarından birisidir.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı Güzellikleri

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara’nın en popüler doğal alanlarından birisidir. Asırlık çam ormanları, eşsiz doğal güzellikleri, kendine has bitki örtüsü ve şifalı termal suları ile ilgi geçen doğal alan hem keyifli bir tatil yapmak hem de günübirlik güzel zaman geçirmek isteyenler için harika seçenekler sunuyor. Bölge kamp yapmak için de oldukça uygun doğası ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa severleri başarılı bir şekilde ağırlamaktadır.

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Merak Edilenler

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içerisinde bulunan alanların bazıları volkanik kayaçlardan oluşur. Kayaçlar minerallerin ve taş parçalarının bir araya gelmesi ile oluşan yapılardır. Bazen çok sayıda mineralin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan kayaçlar, oluştukları dönemin doğal yapısını yansıttıkları için çok önemlidir. Kayaçlar araştırmacılar için yer kabuğunun jeolojik gelişimini inceleme fırsatı sunarlar. Magmatik kayaçlar, torul kayaçlar ve başkalaşım kayaçları olarak üç ana grupta incelenen bu yapılar arasında magmatik kayaçlar Kızılcahamam’da bulmaktadır.

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içerisinde çok sayıda soğuk ve sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaklar bölgedeki kaplıcalar ve termal oteller tarafından kullanılır. Soğuksu Milli Parkı’nın ortalama yüksekliği 1400 metredir. Milli parkın en yüksek noktası 1789 metre ile Arhul Tepesi olarak kayıtlara geçmiştir. Rakımı sebebiyle oldukça yüksek oksijen oranına sahip olan milli park sporcular tarafından özellikle tercih edilmektedir. Kızılcahamam Soğuksu Milli Park’ının dikkat çeken bir ekolojik yapısı vardır. Sarıçam ağaçları bölgede yoğun olarak bulunurken ayrıca ardıç, bodur, karaçam, kavak, köknar ve meşe gibi ağaçlar vardır. Çeşitli ağaçların yanı sıra yabani otlar, çiçekler ve yabani çileklerin bulunduğu Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı çok sayıda hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Boz ayı, yaban domuzu, kurt, altın çakal ve tilki gibi yabani hayvanların yanı sıra 160’a yakın kuş türüne ev sahipliği yapan Soğuksu Milli Parkı’nda sincap, tavşan gibi hayvanlarda bulunur. Soğuksu Milli Parkı’nda soyu tükenmek üzere olan kara akbabalar koruma altına alınmıştır.

Soğuksu Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Kızılcahamam hem Ankara’ya hem de Esenboğa Havalimanı’na oldukça yakındır. Kızılcahamam’da yer alan Soğuksu Milli Parkı, kolay ulaşılabilir bir alan olarak Ankaralılar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Ankara merkeze 78 kilometre uzaklıkta olan Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara-İstanbul karayoluna 2 kilometre uzaklıktadır. Kızılcahamam hem termal suları hem de doğal güzellikleri ile her geçen gün daha popüler olduğu için bölgeye toplu ulaşımla gitmek de mümkündür. Ulus’tan kalkan EGO 527 numaralı otobüsle Kızılcahamam’a ulaşmak mümkündür.

Kızılcahamam’da Neler Yapabilirsiniz?

Doğayı seven herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi olan Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, çok çeşitli aktiviteler ile ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. ATV ile offroad yapmak için oldukça güzel bir sahası olan milli parkta aynı zamanda dağ bisikleti ya da normal bisiklet ile gezi yapmak mümkündür. Motor sürmek, trekking yapmak ya da tepelere tırmanış düzenlemek için keyifli ve uygun bir ortamı olan Soğuksu Milli Parkı’nda çeşitli spor faaliyetleri yapmak da mümkündür. Kamp yapmak için de tercih edilen Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda izin alarak geceleri konaklamak mümkündür. Bölgeye gelen günübirlik ziyaretçiler özel olarak ayrılan alanlarda mangal yakabilirler. Kızılcahamam’da bulunan pek çok termal otelde günlük termal havuz, jakuzi, hamam ya da masaj seanslarına katılmak mümkündür. Kendine doğal ve huzurlu bir zaman hediye etmek isteyen herkesin gidebileceğiniz Soğuksu Milli Parkı tüm doğal güzellikleri ile misafirlerini ağırlamak için bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER