Koronavirüs Haritası Değişti

Tüm dünyayı bir anda etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte dünyadaki ülkeler birçok önlem alarak ani bir şekilde başlayan bu salgının son bulması için olağan güçleriyle çalışmaya devam ediyor.

Koronavirüs Haritası Değişti

Tüm dünyayı bir anda etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte dünyadaki ülkeler birçok önlem alarak ani bir şekilde başlayan bu salgının son bulması için olağan güçleriyle çalışmaya devam ediyor.

Uyguladığı bir takım yöntemlerle ve kısıtlamalarla salgının seyrinin büyük oranda azalmasını sağlayan Türkiye’de ise gözle görülen azalmalar saptandı. Ülke genelindeki bütün şehirler kırmızı alarm verirken hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere restoran, cafe ve virüsün yayılmasını hızlandıran yerlerin kapatılmasıyla birlikte koronavirüs haritası da değişmeye başladı.

Kısıtlamalar öncesinde binlerce vaka görülen İstanbul ve ilçeleri başta olmak üzere diğer bütün kalabalık nüfuslu büyükşehirlerde de azalma ciddi oranda fark edildi. Alınan bütün önlemler ve uygulanan tedbirler vaka yoğunluğunu düşürdü.

İşte İlçe İlçe Son Durum

İstanbul'un vaka sayıları hızlı bir şekilde düşmeye devam ediyor. Alınan önlemlerin kendini gösterdiği ve en hızlı düşüşün yaşandığı 3 ilçe olan Arnavutköy, Avcılar ve Beyoğlu'nda koronavirüs haritası da değişmeye başladı. Kısıtlama öncesi kırmızı alarm veren bu ilçeler yavaş yavaş maviye dönmeye başladı.

Tuzla ilçesi, yüksek risk olan ve kırmızı alarm veren ilçeler arasında yer alırken vaka sayılarındaki azalma nedeniyle haritanın rengi büyük bir oranda değişmeye başladı.

Kartal, riskin hala devam ettiği ve azalmaların istenilen boyuta ulaşmadığı ilçeler arasında ilk sırada yer alıyor. Haritada kırmızı renk olan yerlerin bir kısmı maviye dönse de bunun tedbirlere uyarak daha da fazlalaşma ihtimali söz konusu.

Virüse Karşı Önlemlerin Alındığı Yerler

Beykoz, virüse karşı alınan önlemlerin etkisini gösterdiği bir diğer ilçedir. Koronavirüs haritasında düşük riskli bölgeler yüksek riskli bölgelerden daha fazla yer alıyor.

Küçükçekmece, pozitif vaka sayısının ilk zamanlara göre bir miktar azaldığı fakat yoğunluğun haritada hala fazla olduğu ilçelerden. Maltepe, vaka sayılarının hızlı bir şekilde düştüğü ilçeler arasında yer alıyor. Bir ay öncesine kadar kırmızı alarm veren ilçenin haritası da yavaş yavaş değişiklik göstermeye başladı.

Gereken önlemlerin alınarak İstanbul ve ilçelerinde vaka sayısının daha da düşeceği belirtilirken tüm vatandaşların tedbirlere uyması ve en kısa sürede salgının sona ermesi hedefleniyor.

Virüs ile ilgili gün geçtikçe farklı bilgiler oluşuyor. Durumun böyle olmasıyla birlikte yeni önlemler gündeme geliyor. Virüsün ilk zamanlarda yoğun olduğu bölgelerin alınan önlemler ile birlikte gerileme kaydettiği de gözlerden kaçmıyor. Yapılan incelemeler de son zamanlarda alınmış olan önlemlerin ciddi seviyede faydasının olduğu ve bu tedbirlerin bir süre daha uygulanması durumunda daha iyi noktalara gelinebileceği biliniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER