Kuzey Kore ile ABD Arasında ''Nükleer'' Kriz!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore ziyaretini sürdürdüğü sırada ülkeden yeni basın açıklaması yapıldı.

Kuzey Kore ile ABD Arasında ''Nükleer'' Kriz!

Kuzey Kore ile ABD arasında gerçekleşen zirve sonrasında her iki taraf anlaşmaya varmış ve Kuzey Kore'nin elinde bir adet dahi nükleer silah bulundurmaması konusunda ABD yönetimi açıklamalar yapmıştı.

ABD yönetiminden yapılan bu açıklamaların ardından Kuzey Kore'de nükleer sahalarını yıkmaya başlamış ancak arka planda bazı denemeler yapmaya devam ettiği ve ABD'yi kandırmaya çalıştığı iddia edilmişti.

ABD'li yetkililer durumun farkında olduklarını belirten açıklamalar yaparken Başkan Donald Trump ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo aracılığı ile yazdığı mektubu Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'a göndermiş ve nükleer konusunda silahsızlanmaya yönelik hızlıca adımlar atması isteğinde bulunduğu iddiası ortaya atılmıştı.

Kuzey Kore: Üzüntü Duyduk

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ise mektubun kendilerine iletildiğini ve mektubun tek taraflı yarar sağlamaya yönelik ve tehditkar tarzda olmasından ötürü üzüntü duyduklarını belirtti. ABD ile çalışmaya devam edeceklerini ama bu tür tek taraflı adımlardan uzak durarak hareket edilmesi önerisinde bulunan Kuzey Koreli yetkililer, bu sayede her iki tarafın daha iyi sonuçlar elde edebilecek olduğu açıklamasında bulundu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER