‘’Libya’da Elimizden Geleni Yapacağız’’ Hulusi Akar Açıkladı

‘’Libya’da Elimizden Geleni Yapacağız’’ Hulusi Akar Açıkladı

‘’Libya’da Elimizden Geleni Yapacağız’’ Hulusi Akar Açıkladı

 

HaberTS- Haber Servisi- Türkiye, geçmişi çok köklü ama devlet olarak yeni bir ülkedir; yeni bir rejim ve yeni bir düzenle geldiğimiz yıl sayısı yaklaşık olarak yüz yıla yakındır. Bu süreçte ülkemiz uzun bir toparlanma süreci geçirdi ki, yokluk ve savaşlardan beli bükülmüş bir millet yeni yeni ayağa kalkıyor. Türkiye son zamanlarda dünya gündemini en çok meşgul eden ülke olmuş gibi gözüküyor; bu kadar büyük ülke varken ellerde ve dillerde hep ülkemiz var. Bazı devletler bizi göklere çıkarıyor bazı devletler de yerin dibine sokuyor ama büyümeye başladığınız zaman hem desteklenir hem de taşlanırsınız. Biz buna alışık olmayan bir ülke değiliz; ülkemizin dünya gündeminde bu kadar yer almasının asıl nedeni ise Libya ve doğu Akdeniz; işte detaylar

Libya’dan çıkacak mıyız?

Ülkemiz MSB bakanı Hulusi Akar; gündeme dair açıklamalarda bulundu; bu açıklamalar yine dünya gündeminde olay oldu. Sayın bakanın yaptığı açıklamalar dünyanın da dört gözle beklediği konu olan Akdeniz ve Libya konusuydu. Bu konu ile alakalı hayalleri yine suya düşen yabancı devletler sayın bakandan beklediği açıklamayı göremediler. Libya konusunda elimizden geleni yapacağımızı ve gerçek hükümete her zaman destek olacağımızı söyleyen sayın bakan, biz Türkler ile Libya halkının geçmişine de bir değinme yaptı. Dünya bizi orada işgalci olarak görse de bu bir boş hayaldir; Türkiye asla işgalci bir devlet olmadı; bizi öyle göstermeye çalışan devletlere bakanın açıklaması ders oldu. Biz oraya davet edildik ve bize de gidin demedikleri, yardım bekledikleri sürece hep orada kalacağız.

Akdeniz’de ne olacak?

Başka bir konu da Akdeniz üzerinden konuşuldu; Türkiye doğu Akdeniz ve başka bölgelerde sondaj yapıyor; bu konu hakkında da tam olmasa bile kısa bir açıklama yapan bakan Akar; yine oradan çıkılmayacağını ve sondajın devam edeceğini belirtti. Tabi ki siyasi baskıların yoğun olduğu bu zaman da bu kadar açık bir şekil de açıklama yapılamıyor ama genel olarak konuşmanın özetinden bu anlaşılıyor. Türkiye çok büyük ve güçlü bir devlettir; tek eksiği olan ekonomik problemleri de Akdeniz’den çıkacak yer altı kaynakları ile kapatacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER