Malatya'da bina çöktü! Enkaz altında kalanlar var!

Malatya'da bina çöktü, ekipler olay yerinde.

GÜNDEM 09.11.2021, 20:26
Malatya'da bina çöktü! Enkaz altında kalanlar var!

Malatya İnönü caddesinde bir bina çöktü. Arama-kurtarma çalışmaları sırasında 13 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Malatya Valisi Aydın Baruş, "Orada 20 civarında insan olduğu söyleniyor. Olayı araştırıyoruz. Şu anda kurtarma ekiplerimiz müdahale halinde. Hızlı bir şekilde müdahale ediliyor." dedi.

Malatya'da bir binada meydana gelen göçüğün ardından arama kurtarma çalışması başlatıldı. Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan ve altında işyerleri bulunan tek katlı binada henüz bilinmeyen nedenle göçük meydana geldi. Giriş katında dükkanların bulunduğu binanın çevresinde güvenlik önlemi alındı.

Bölgede başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 13 kişi, enkazdan yaralı kurtarıldı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Yıkılan binanın caddeye bakan yönünün yanı sıra arama-kurtarma çalışmalarına arka cephesinden de başlatıldı. Çalışmalar sırasında sık sık yapılan anonslarla da vatandaşlardan sessiz olmaları istendi.

Öte yandan bölgedeki görgü tanıkları, söz konusu binadaki bir iş yerinde gün boyunca tadilat yapıldığını belirterek bir kolonun da kesildiğini iddia etti.

Bu arada, olay yerinin çevresindeki bir işyerinin güvenlik kamerasına göçme anı yansıdı. Görüntülerde, kaldırımda vatandaşlar yürürken, bölgenin toz bulutuna kaplandığı, seyir halindeki araçların da kaldırımlara çarparak durabildiği görüldü.

Malatya Valisi Aydın Baruş, AA muhabirine, göçük öncesinde binada 20 kişinin olduğunu tahmin ettiklerini, bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da enkaz altından kurtarılan vatandaşların hastanelere sevkinin yapıldığını kaydetti.

Göçüğün hemen ardından ekiplerin olay yerine geldiğini ifade eden Gürkan, "İtfaiye, AFAD olmak üzere bütün ekiplerimiz seferber oldu. Ümidimiz vatandaşların sağsalim enkaz altında çıkarılmasıdır. Vatandaşlarımızı müşteri olsunlar, devletimiz tüm imkanlarıyla buradadır. Ümidimiz can kaybının olmamasıdır." dedi.


"DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARIYLA VE KURUMLARIYLA BÖLGEDEDİR"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Malatya’da bir binada meydana gelen göçük nedeniyle oluşan enkaz sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Devletimiz tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla bölgededir. Göçükten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Duamız, kalbimiz Malatyalı kardeşlerimizle…" dedi.

AFAD'DAN YENİ AÇIKLAMA

AFAD, Malatya'da çöken bina enkazından şu ana kadar 13 vatandaşın yaralı çıkarıldığını duyurdu. Açıklamada, "Malatya'da çöken bina enkazından şu ana kadar 13 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılarak hastaneye sevk edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri ile birlikte arama köpekleri ve AFAD mobil koordinasyon merkezi bölgeye ulaşmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

DESTEK EKİPLERİ BÖLGEDE

Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana illerinden arama ve kurtarma ekipleri faaliyetlere destek vermek üzere bölgeye sevk edildi.

"YOĞUN BİR KALABALIK, YAYALARIN OLDUĞU BİR ZAMAN"

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Şu anda bina altında 5-6 kişinin kalmış olabileceği ifade ediliyor. Kahvede kaç kişi olduğu bilinmiyor. Yoğun bir kalabalık, yayaların yoğun olduğu bir zaman. Enkaz altında kalanların olduğu ifade ediliyor. Elazığ Sivrice'de meydana gelen depremde hasar aldığı iddia ediliyor." dedi.

Yorumlar (0)