Malta oturum izni ve vatandaşlığı için başvuru nasıl yapılır?

Malta oturum izni ve vatandaşlığı için başvuru nasıl yapılır?

Avrupa Birliği üyeliği ile birlikte gelişim gösteren Malta ekonomisinin bileşenlerini turizm, bilgi teknolojileri, ecza ürünleri ve çağrı merkezleri, internet üzerinden oyunlar finansal servisler, liman hizmetleri ve eğitim oluşturmaktadır.

Malta, Forbes’un, 139 ülkenin yer aldığı, dünyanın en iş dostu ülkeleri sıralamasında 30. sırada yer almaktadır. GSYİH $ 9 milyar, kişi başına GSYİH $ 37600 olup, reel GSYİH büyüme oranı yüzde 5,1’dir. Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınlamış olduğu 2016 – 2017 Küresel Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre 40. sırada yer almıştır. Avrupa Birliği Komisyonu 2017 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu’na göre AB’deki 28 ülke arasında en hızlı büyümenin yüzde 4,6 ile Malta’da olması öngörülmektedir.

Avrupa’nın Politik ve ekonomik istikrar merkezi: Malta

Politik ve ekonomik istikrarın birleşimi, Malta’yı Avrupa’nın en büyük devletleriyle eşit düzeyde tutar. Malta, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre Euro Bölgesi’nde yüzde 3,9 ile en düşük işsizlik oranına sahiptir.

Özel sektör ortaklığı ile sağlık sektöründeki çalışmalar teşvik edilmektedir. Bu sayede sağlık turizminde rekabetçi olmak ve Akdeniz Bölgesi’nde bir sağlık noktası haline gelmek amaçlanmaktadır. Malta sınırları dışında elde edilen gelirler Malta’da vergilendirmeye tabi tutulmamaktadır.

Malta Oturma İzni Programı ve Başvurusu

Malta Daimi Oturum Programı, size ve ailenize ayrıcalıklı bir gelecek, uluslararası iş imkanları ve yepyeni bir hayat sunuyor. €250,000 tutarında Malta devlet tahvili alarak siz ve aileniz Malta’da ömür boyu geçerli oturma izni elde edebilir, Schengen ve AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olabilirsiniz.

Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’ndan 5 yıl vadeli €250.000 tutarında tahvil alınması ve bir kaç ek şart dahilinde yatırımcılara ömür boyu geçerli oturum izni ve Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkı verir.

Malta Oturma İzni Programı kapsamında tahvil yatırımının yanı sıra Gozo ve Güney Malta bölgelerinde 5 yıl süre ile yıllık kira bedeli €10,000 olan bir gayrimenkul kiralanması ya da 5 yıl muhafaza etmek koşulu ile en az €270,000 değerinde bir gayrimenkul satın alınması gerekmektedir.

Eğer bölge olarak ana kara Malta tercih edilirse yıllık kira bedeli €12,000 olan bir gayrimenkul kiralanması ya da en az €320,000 değerinde bir gayrimenkul satın alınması şartı bulunmaktadır.

Başvuru sahibinin yıllık gelirinin €100,000’den az olmaması ya da €500,000’lık mal varlığına sahip olması bir diğer koşuldur.

Ayrıca Malta Hükümeti’ne bir sefere mahsus olmak üzere €30,000 tutarında harç bedeli ödenmekte ve sağlık sigortası yapılmaktadır.

Yatırım yoluyla Malta Vatandaşlığı Programı

Malta pasaportu dünyada en prestijli ilk 12 pasaport arasında sayılmaktadır. Malta vatandaşı olmak Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım, yerleşim, çalışma ve iş kurmanın yanı sıra eğitim ve sağlık gibi tüm sosyal haklardan yararlanma imkanı sunar.

2007 yılından bu yana Schengen Bölgesi’nin bir parçası olan ada ülkesi, Britanya Milletler Topluluğu’nun da üyesidir. Yine 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesi olan Malta, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Slovakya’dan devralmış olup 1 Temmuz 2017 tarihine kadar sürdürmüştür.

1800 kişi ile sınırlandırılmış yatırımcı programı ile başvuru sahibi ve ailesi Avrupa Birliği’nin ayrıcalıklı dünyasına adım atar.

Malta Yatırımcı Programı, size ve ailenize Malta’da yaşama veya iş kurma şartı koymadan 12 ayda Avrupa Birliği pasaportu elde etme imkanı sunuyor. Malta hükümetine yapacağınız 650.000 Euro tutarında katkı ve bir kaç ek koşul dahilinde Avrupa’daki iş fırsatlarından yararlanabilir, eğitim ve sağlık gibi tüm sosyal haklara da sahip olabilirsiniz.

Yeni Bir Hayat ve Terranova Global, Malta Hükümeti tarafından vatandaşlık ve oturum başvuruları yapabilmesi için özel olarak yetkilendirilmiş bir kurumdur.

Malta Vatandaşlığı Başvuru Koşulları

  • Malta Ulusal Kalkınma ve Sosyal Fonu’na geri almamak koşuluyla €650.000 tutarında katkı yapılması şartı ile yatırımcılar 12 ay bitiminde Malta Vatandaşlığı ve Avrupa Birliği pasaportuna sahip olabilmektedir.
  • Program kapsamında katkı bedelinin yanı sıra Malta’da 5 yıl süre ile yıllık kira bedeli €16,000 olan bir gayrimenkul kiralanması ya da en az €350,000 değerinde bir gayrimenkul satın alınması gerekmektedir.
  • Finansal olarak başvuru sahibine bağlı olmak kaydıyla diğer aile üyeleri için €25,000 (Eş ve 18 yaşından küçük çocuklar) – €50,000 (18 -26 yaş arasında evlenmemiş çocuklar ve 55 yaş üzerinde ebeveynler) arasında katkı bedeli bulunmaktadır.
  • Başvuru sahibi ve beraberindeki her aile üyesi için sağlık sigortası yapılmaktadır.
  • Ayrıca başvuru sahibinin kendi adına açılan Malta’da bir banka hesabı üzerinden 5 yıl vadeli €150,000 tutarında Malta devlet tahvili alma şartı bulunmaktadır.

ABD Vatandaşlığı isteyen yatırımcılar için ABD EB-5 Yatırımcı Vizesi

Amerika EB 5 yatırımcı programı sayesinde $ 500.000 değerinde bir yatırım yaparak Green Card alabilir, kendiniz ve aileniz için Amerika’da ayrıcalıklı bir gelecek inşa edebilir, 5 yıl sonunda dünyanın en değerli pasaportlarından birine sahip olabilirsiniz.

Amerika Vatandaşlığı ve EB-5 Yatırımcı Vizesi Başvuru Koşulları

  • Amerika EB 5 yatırımcı vizesine başvuru yaparak Green Card sahibi olmak ve Amerika vatandaşlığına adım atmak için, Amerika’da $ 500,000 değerinde bir yatırım yapmanız gerekmektedir.
  • Programın çıkış noktasında Amerika Hükümeti’nce belirlenen, işsizliğin yüksek olduğu bölgelerdeki istihdamın artırılması esas alınmıştır. Hükümet tarafından onaylı, Bölgesel Yatırım Merkezleri olarak tanımlanan bölgelerde en az 10 kişiye iş imkanı sağlayacak projelere katkı sağlamak kriterdir.
  • Yatırımın 4 sene boyunca geri çekilmeme koşulu bulunmakta olup, 5. senenin sonunda yatırım miktarı geri alınabilmektedir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER