Milli Savunma Bakanı: Olay tamamen terör örgütlerinin planladığı olaydı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ta Türk askeri üssüne düzenlenen saldırı hakkında konuştu.

Milli Savunma Bakanı: Olay tamamen terör örgütlerinin planladığı olaydı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin Irak askeri üssüne düzenlenen saldırı hakkında olayın tamamen terör örgütleri tarafından finanse edildiği ve terör örgütleri tarafından düzenlendiğini, masum yerli halkı kışkırtmak için düzenlenen bir saldırı olduğunu açıkladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk askerinin olayda herhangi bir can kaybı olmadığını, sadece bazı savunma araçlarının hasar gördüğünü açıkladı. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk askerinin 7-24 çalıştığını ve 7-24 görevde olduğunu açıkladı ve terör örgütlerine karşı müsamaha gösterilmediğini, PKK terör örgütüne karşı gerekli tüm önlemlerin alındığını açıkladı. Türk askerinin olası saldırılara karşı kendisini koruyabilecek yeterli malzemeye ve savunma ekipmanına sahip olduğunu belirten Akar, askerlerin üs bölgesinde güvende olmaları için gerekli olan tüm önlemlerinde usule uygun alındığını açıkladı.

Akar: Olay terör örgütünün düzenlemesi

Akar, olayın terör örgütü PKK tarafından düzenlendiğini açıkladı:

"Olay tamamen teröristlerin organize ettiği bir olay. Halk arasına  karışmak suretiyle karakolumuza karşı birtakım eylemler gerçekleştirmeye  çalıştılar. Fakat bu konuda karakoldaki personelimiz büyük sabır ve dirayetle  süreci yönetti. Herhangi bir şekilde olayların teröristlerin istediği şekilde  gelişmesine mani olundu. Bazı araçlarımız zarar gördüyse de herhangi bir can  kaybı olmadan bu olaylar tamamlandı. Oradaki teröristler bir şekilde bölge  halkıyla silahlı kuvvetler unsurlarımızı karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar.  Bizim bölge halkına karşı bir faaliyetimizin olmadığını biliyorlar ancak bunu  istismar etmek, çarpıtmak için böyle bir provokasyona girdiler fakat muvaffak  olamadılar. Şu anda oradaki durum tamamen kontrol altında.

Bir daha bu tür gelişmelerin olmaması için her türlü tedbir alındı,  alınmaya devam ediliyor. Bunun bir diğer anlamı da teröristler Mehmetçik ile  mücadele edemeyeceklerini  gördükleri için masum halkı tahrik ederek bir yerlere  varmaya çalışıyorlar. Ancak bunlar da tamamen beyhude gayretlerdir. Mehmetçik bu  provokasyonları boşa çıkardı, Mehmetçik ile halkın arasını bozmaya çalışanlar bir  kez daha başarısızlığa uğradılar. Bizim etkili operasyonlarımız ara vermeksizin  devam edecek. Bütün bu provokasyonları boşa çıkarıp sonuçta bölgeyi  teröristlerden temizleyeceğiz. Ülkemizin, milletimizin rahatını huzurunu  güvenliğini sağlamakta kalmayıp aynı zamanda toprak ve siyasi bütünlüğüne saygı  gösterdiğimiz Irak ve Suriye’de de gerçekten güvenli bir ortamın oluşmasını  sağlayacağız." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER