Mutasyonlu virüs tehdidi büyüyor mu? Yeni kısıtlamalar mı geliyor?

Dünyamız ve ülkemiz uzun zamandır, covid 19 adı verilen bir hastalıkla baş etmek için büyük çabalar harcıyor. Peki, Mutasyonlu virüs tehdidi büyüyor mu? Yeni kısıtlamalar mı geliyor?

Mutasyonlu virüs tehdidi büyüyor mu? Yeni kısıtlamalar mı geliyor?

Dünyamız ve ülkemiz uzun zamandır, covid 19 adı verilen bir hastalıkla baş etmek için büyük çabalar harcıyor. Bu hastalık dünyayı çok kötü etkileyen, tehlikeli ve ölümcül bir virüs olarak ortaya çıktığından bu yana hiçbir şey yolunda değil. Dünya üzerinde daha önce de virüsler görülmesine karşın hep bir çara bulundu ama bu hastalık aşıların ortaya çıkmasına rağmen hala dünya üzerinden kovulabilinmiş değil; bir de covid 19 serisi 2 çıktı. Evet, maalesef şaka gibi olsa da gerçek; dünya şimdi de covid 19 hastalığının mutasyonlu hali ile baş etmek zorunda kalacak.

Mutasyonlu virüs nedir?

Bu ismi son günlerde haberlerde çok duymaya başladık, başlangıcı İngiltere olarak düşünülen bu virüs covid 19 hastalığının başkalaşıma uğramış hali olarak belirtiliyor. Mutasyon başkalaşım yani değişim demek, korona hastalığı akıllı bir virüs olduğu için kendiliğinden değişim ve uyum sağlama yeteneğine sahiptir. İngiltere’den yapılan açıklamaya göre, korona hastalığı ülkelerinde başka bir boyuta ulaştı ve bir değişim yaşadı. Şimdi dünya aynı hastalığın başka bir boyutu ile baş etmek zorunda kalacak. Mutasyonlu virüs hangi boyutlarda tehlike saçıyor, bunu tam olarak açıklayan yok. Bu İngiltere’nin yeni bir oyunu mu? Bunun da tam olarak cevabı yok. Bilinen bir durum var ki bu hastalık artık ülkemize ulaştı ve ülkemiz de artık mutasyona uğramış virüsten hastalık kapmış kişilerde bulunuyor.

Yeni önlemler mi gelecek?

Korona illeti ile baş etmek için Türkiye olarak çok büyük bir çaba gösterdik ve hastalığı yumuşattıkça tedbirleri de yumuşattık. Son zamanlarda hastalıktan kaynaklı alınan önlemlerin kaldırılması gündemdeydi ki şimdilerde olay tam tersine döndü. Şimdi mutasyonlu virüste var; yasaklar yeniden sert şekilde mi gelecek sorusu ise yeniden vitrine çıktı.  Şu an mutasyonlu virüs hakkında net bilgiler olmasa da uzmanlar yasakların en azından şimdilik arttırılması gibi bir durumun olmadığını söylüyor. Yine de karar devletimiz tarafından alınacaktır; onlarında bu konuda bir yasak getirelim konuşması olmamıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER