Nene Hatun Gemisi Süveyş Krizini Çözebilir

Türkiye'nin ilk acil müdahale gemisi "Nene Hatun", Süveyş Kanalı'ndaki krizi nasıl çözebilir?

Nene Hatun Gemisi Süveyş Krizini Çözebilir

Türkiye'nin ilk acil müdahale gemisi "Nene Hatun", şimdiye dek 25 operasyon gerçekleştirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Süveyş'te yaşanan kazaya dair Nene Hatun Gemisi ile yardım önerisinde bulunmuştu.

Türkiye'nin en kapasiteli ve en güçlü acil durum gemisinin eşi benzeri yok. 2015 yılında denize indirilen, inşası Yalova'da tamamlanan Nene Hatun Gemisi'nin dünyanın en zorlu su yolunda 5 yıldır seyir halinde olduğu biliniyor.

7 gün 24 saat hizmette olan geminin can, mal ve çevre güvenliğini temin ettiği ve 18 bin kilovat ana makine gücüne sahip olduğu da biliniyor.

Yangın söndürme mekanizması, 20 yataklı hastanesi, heliport pisti ve çeşitli donanımları ile ülkemizin milli gururu.

Deniz kirliliğine müdahale yeteneği ve 1000 metreküp atık taşıma kapasitesine sahip olan gemide, dinamik konumlandırma sistemi, kirlilik ölçüm laboratuvarı ve 25 tonluk güverte kreyni mevcut.

Gün içinde 40'tan fazla personel görev alıyor. Nene Hatun gemisinin son operasyonu 28 Ocak 2020'de gerçekleşti.

M/V PETRA STAR gemisine Karadeniz'de kurtarma operasyonuna katılmıştı.

Bakan Karaismailoğlu, Nene Hatun'u Süveyş Kanalına gönderebileceklerini açıkladı.

Onlardan olumlu yanıt aldıklarında gemiyi Süveyş Kanalı'na götüreceklerini dile getirdi. Kanal'da karaya oturan bir gemiyi kurtarmak üzere Nene Hatun gemisi bölgeye gönderilebilir.

"Bizim Nene Hatun Gemimiz böyle büyük operasyonları yapacak dünyadaki sayılı gemilerden bir tanesi. Yardım teklifimiz kabul edilirse, biz hazırız." ifadelerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER