Paralı poşet uygulaması en çok kime yaradı?

Türkiye’de 1 Ocak’ta başlayan ücretli poşet uygulamasının ardından bu kesim resmen bayram etti.

Paralı poşet uygulaması en çok kime yaradı?

’Sıfır Atık Projesi’ kapsamında 1 Ocak 2019’dan itibaren Türkiye genelinde alışverişte kullanılan plastik poşetler ücretli olmaya başladı. Uygulama ile vatandaşlar bez ya da file torbaya yönlendirilirken uygulama ile atıkların olabildiğince engellenmesi ya da en aza düşürülmesi, ayrı ayrı toplanması ve geri dönüşümle enerji kaynağı haline getirilmesini amaçlanmakta. 

"Kilo işi poşetlerin fiyatları sorulmaya başlandı" 

Plastik poşetlerin ücretli satılmaya başlanması ile poşet üreticisi ve satıcısı da bu durumdan etkilenmiş durumda. Uygulamayı destekleyen üretici ve satıcılar vatandaşların kendilerinden kilo işi ile poşet almaya başladığını ifade etti. 35 yıldır plastik poşet ve ambalaj ürünleri işiyle uğraşan Nuh Gündoğdu, plastik poşetlerin ücretli satılmasını yerinde bulduğunu söyledi.

Toplumun bu konuda bilinçli olmadığı için poşetlerin sürekli sokaklara atıldığını ifade eden Gündoğdu;

“Bu yüzden uygulamayı için olumlu buluyorum. Poşetlerin ücretli satılmaya başlanması şimdilik henüz bize etkisini göstermedi. Bizim kurumsal firmalara mal satışımız yok. Bu sefer tüketiciyle direkt temasta olacağımızı düşünüyorum. Vatandaş poşete 25 kuruş vermektense bizden gelip kilo işi ve poşetlerin adetinin fiyatının ne kadar olduğunu sormaya başladı. Biz de vatandaşlara bu konuda yardım ediyoruz. Vatandaşlar bu yöntemin karlı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden bizden poşet alımı başladı. Tüketici markete 25 kuruş para ödememek için bizlere geliyor. Bizim de poşet satışlarımız haliyle arttı” dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cem
Cem - 2 yıl Önce

Poşet işi en çok, bez poşeti halka kitleyecek AKP yandaşı firmaya tarayacak. Sıfır atık hikaye.

SIRADAKİ HABER