Ramazanda Teravih Olacak mı?

Ramazan ayı yaklaşıyor, bu ay içinde teravih namazı kılınacak mı? hastalık yüzünden teravih namazları camide kılınmayacak mı?

Ramazanda Teravih Olacak mı?

Korona hastalığı dünyayı esir almış durumda 1 yılı aşkın süredir ülkemiz de bu hastalıkla baş etmeye çalışıyor. Korona virüs Çin üzerinde ortaya çıktığında kimse durumların buralara geleceğini tahmin etmemişti. Olaylar sınırları aştı; sınırlar ile kalmayıp kendini de aştı. Son yüz yıl içinde bu kadar büyük hastalık görülmemişti. Teknolojinin az olduğu zamanlarda veba birçok kişinin ölümünde rol oynamıştı, korona virüs o rakamlara gelmedi ama şimdi ülkeler de yüksek teknolojiler kullanılıyor. Bu durumda hala önlem alınmaya bu hastalık daha uzun süre bizlerle birlikte olacak gibi gözüküyor. Peki, yaklaşan ramazan ayı içinde teravih namazları kılınacak mı?

Teravih olmayacak

Korona virüs ülkemiz de çok hızlı yayılmaya başladı, günlük vaka sayıları 50 bin rakamına dayandı ve bu rakam korkunç olarak adlandırılabilir. Korona virüs bu kadar hızlı yayılma gösterirken ramazan ayında teravih namazı olacak mı sorusu da sorulmaya başlandı. 13 Nisan itibari ile ramazan ayı başlıyor, 11 ayın sultanı olarak bilinen bu ayda oruç, teravih gibi kavramlar özel olan kavramlardır. Bu kavramların içinden bu yıla mahsus olmak üzere teravih namazını çıkaracağız. Evet, İslam alemi için çok önemli ama insan canı da önemli. Hastalık sadece ülkemiz de 200den fazla can aldı. Bu ulaştığı en yüksek rakam olarak öne çıkarken korkunç rakamlar içinde teravih namazı hastalığı çoğaltabilir.

Ramazanda aşı yapılacak mı?

Ramazan ayı içinde aşılar devam edecek mi? Bu soruda en az teravih kadar sorulmaya başlandı. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ramazan ayı içinde de son hız aşı çalışmaları devam edecek denildi. Peki, aşı orucu bozar mı? Bu konuda birçok ayrıma düşüldü bile, diyanet aşı orucu bozmaz diye bir açıklama yaptı. İslami kurallar bu konuda çok net, vücuda giren her durum orucu bozar. Bununla birlikte şu an normal bir vakit değil ve aşının besin içermediği de söyleniyor, bu şartlar altında aşı orucu bozar mı? İnsanlar konu hakkında ortada kaldı. Diyanet bozmaz dedi, hocalar bozar diyor, ortada sağlık problemi var. İşin içinden çıkmanın en kolay yolu ya iftardan sonra aşı olmak ya da bir günü kaza etmek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER