Recep Tayyip Erdoğan'dan Suriyeli açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon Bulvarı Müftülük Meydanı’ndaki mitingine, miting şarkısı olan "Nereden Nereye"yi söyleyerek başladı.

Recep Tayyip Erdoğan'dan Suriyeli açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat’ın doğusunu güvenli hale getirdiğimizde milyonlarca Suriyeli geri dönecek. Gelin İdlib’i güvenli hale getirelim Münbiç’i asıl sahiplerine teslim edelim" dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında; "Bugün Avrupa halkları kendi topraklarında huzur ve güven içinde yaşıyorsa Türkiye’nin ve Türk milletinin fedakarlığı sayesindedir" diyen Erdoğan, "Ama biz bu fedakarlığı ilanihaye yapacak değiliz. Ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimiz de kendi evlerini, vatanlarını özlüyor. Bir an önce vatanlarına dönmek istiyor. Bugün Suriye topraklarından kaçan insanların geri döndükleri yegane yerler Türkiye’nin güvenli hale getirdiği yerlerdir. Afrin’dir, Cerablus’tur, İdlib’dir. Şu ana kadar 311 bin Suriyeli kardeşimiz bu bölgelere geri döndü. Gelin İdlib bölgesini tamamen güvenli hale getirelim. Bunun için Rusya ve İran’la görüşüyoruz, ciddi mesafe de kat ettik. En az yarım milyon Suriyeli geri dönmek için Türkiye’nin bölgeyi güvenli hale getirmesini bekliyor. En az yarım milyon Suriyeli bu bölgeye geri dönmek için Türkiye’nin bölgeyi güvenli hale getirmesini bekliyor. Fırat’ın doğusunu güvenli hale getirdiğimizde milyonlarca Suriyeli evlerine dönecek. Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyaya sesleniyorum gelin Türkiye’nin bu çabasına destek olun. Temennimiz bunu müttefiklerimizle iş birliği içinde yapalım ama bize böyle bir kolaylık sağlanmazsa her hal ve şart altında kendi imkanlarımızla gerçekleştirmekte kararlıyız. Terör örgütleri Suriye sınırımızın öte tarafında havanla saldırmaya başladıklarında biz yanımızda kimseyi bulamadık. Güya müttefikimiz olanlar bırakın destek vermeyi ülkemizdeki hava savunma sistemlerini söküp götürdüler" ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, konuşmasının sonunda vatandaşlara keyif çayı ikram etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER