Şehit Esma Çevik’in Hayat Hikayesi Yürekleri Burktu

Patlayıcı madde imha timinin komutanlığını yapan ve Şırnak’ta bir el yapımı patlayıcıyı imha ettiği sırada şehit düşen kadın astsubay Esma Çevik’in hayat hikayesi dinleyenlerin yüreğini burktu.

Şehit Esma Çevik’in Hayat Hikayesi Yürekleri Burktu

Edinilen bilgilere göre Esma Çevik lise sıralarındayken girdiği üniversite sınavında Hukuk Fakültesini kazandı. Üniversiteye kaydını yaptırarak Hukuk Fakültesine gitmeye başlayan Esma Çevik bir dönem sonra maddi yetersizliklerden dolayı üniversiteyi bıraktı.

İlk Görevine Davul ve Zurnayla Uğurlanmıştı

Üniversiteden ayrıldıktan sonra tercihini askerlikten yana kullanan ve astsubay hazırlama okuluna kaydını yaptıran Esma Çevik aldığı eğitimi tamamlamasını müteakip astsubay rütbesine kavuştu. İlk tayin olduğu görev yerine giderken de Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinden davul ve zurnalı bir uğurlamayla görevine gönderildi.

Çocukluğunda okulun tatil olduğu dönemlerde sıklıkla işlere çırak olarak giren ve kendi harçlığını da çıkararak ailesine destek olan Esma Çevik lise sıralarındayken avukat olmayı kafasına koymuştu. Şehir dışında okul okumanın getirdiği maddi yükü ailesinin taşıyamamasından dolayı yatılı okul okumayı ve sonrasında ailesine bakmayı seçen Esma Çevik, görevinde de yükselerek kadın astsubay olarak tim komutanı olmayı başarmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER