Sosyal Hizmetler Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Sosyal hizmetler ne iş yapar sorusunun cevabı içi kısaca sosyal değişme ve kalkınmayı ve insanların güçlendirilmesini temel alan akademik bir disiplindir.

Sosyal Hizmetler Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Sosyal hizmetler ne iş yapar sorusunun cevabı içi kısaca sosyal değişme ve kalkınmayı ve insanların güçlendirilmesini temel alan akademik bir disiplindir.

19 Kasım 2017 Pazar 09:46
Sosyal Hizmetler Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Sosyal hizmetler ne iş yapar sorusunun cevabı içi kısaca sosyal değişme ve kalkınmayı ve insanların güçlendirilmesini temel alan akademik bir disiplindir. Sosyal adalet, insan hakları ve farklılıklara saygı gibi şeylerin temelini oluşturur. Bu bölümün amacı bireylerin içerisinde bulunduğu dünya ile sosyal işlevselliğini sağlamaya veya geliştirmeye çalışır. Genel olarak sorun çözmek ve değişme üzerine odaklanmak bu alanın yaptığı en önemli şeylerin arasında yer almaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, insanların yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilmelerine yardımcı olurlar. Ayrıca toplum içerisinde bireylerin gereksinimlerini karşılayabilmeleri için eğitim ve araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Sosyal hizmet uzmanları işe girdikleri kurumlarda yönetici, planlayıcı ve uygulayıcı olarak görev alabilirler. Program sıkıntı içerisindeki insanların toplumda kendilerine bir yer edinmelerine yardım olmayı amaçlar.

Sosyal Hizmetler Eğitimi

Sosyal hizmetler bölümüne giren öğrenciler birçok farklı disiplinin eğitimini almaktadırlar. Bölümde çok çeşitli dallardan çeşitli dersler verilmektedir. Sosyal hizmetler eğitimi alan öğrenciler temel olarak ekonomi, siyasal bilimler, sosyoloji, sosyal antropoloji, sosyal psikoloji ve psikoloji gibi dersler alırlar. Bu derslerin yanı sıra alana yönelik olarak sosyal hizmete giriş, sosyal hizmet alanları, tıbbi ve psikiyatrik sosyal hizmetler, sosyal grup çalışması, toplumla çalışma, sosyal refah, sosyal hizmet yöntemleri ve mülakat teknikleri gibi dersler almaktadırlar.  Sosyal hizmetler alanında çalışacak olan mezunların sosyal hizmete yönelik çeşitli disiplinlerden haberdar olmaları ve belirli beceri ve davranışları bilmeleri gerekir. Sosyal hizmetler bölümünden mezun olan öğrenciler istekleri doğrultusunda direkt olarak iş hayatına atılabildikleri gibi aynı zamanda İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği ve Sosyoloji bölümlerine geçiş yaparak eğitimlerini dört yıla tamamlayabilirler. DGS sınavı ile eğitimlerine devam eden öğrenciler dört yıllık eğitimlerini tamamladıklarında lisans mezunu olabilmektedirler. Bu bölümde okuyacak olan öğrencilerin kişisel ve toplumsal sorunlara yakından ilgi duyan ve kendisini ve sosyal anlayışını geliştirmeyi seven kişiler olması gerekmektedir. Lider özelliklere sahip, etrafındaki insanların refahına ilgi duyan ve anlayışlı kişiler sosyal hizmetler için en iyi niteliklere sahip kişiler arasında yer almaktadır.

İş İmkanları

Sosyal hizmetler bölümünden mezun olan öğrenciler sosyal çalışmacı unvanına sahip olurlar. Sosyal hizmetler mezunları korunmaya muhtaç olan çocuklar, kendine bakamayan yaşlılar, sakatlar, suçlular, yoksullar ve hastalar gibi çeşitli sosyal grupların yaşadığı problemlerin çözümünde bireylere yardımcı olurlar. Eğitim esnasında edindikleri bilgi ve beceriler mezunlara bu alanda oldukça yardımcı olabilmektedir. Farklı sosyal grupların problemlerinin çözülmesi ve önlenmesi için kurumlar ile gruplar arasında bir köprü görevi görmektedirler. Bu bölümden mezun olanlar Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, çocuk esirgeme kurumlarında, iş ve işçi bulma kurumlarında, görme veya duyma engelleri okullarında, küçük çocuk yuvalarında iş bulabilmektedirler. Ayrıca sivil toplum kuruluşları da sosyal hizmetler bölümünden mezun olanlara önemli iş fırsatları tanımaktadır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal sorunların giderek artmasından dolayı her geçen gün bu alanda çalışacak olan mezunlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mesleği yapacak olan kişilerde liderlik özelliklerine sahip olma, insanların ihtiyaçlarına ilgi duyma, yardım etmekten mutluluk duyma, ikna kabiliyeti, ve düşüncelerini açık bir şekilde dile getirebilme gibi özellikler aranmaktadır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler genel olarak 2000 ile 2500 TL maaş ile işe başlayabilmektedirler. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunların ise KPSS sınavına girmeleri zorunludur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner575