Temmuz ve Ocak zamlarıyla maaşlar misliyle katlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında milyonlarca kişiyi ilgilendirecek son dakika açıklaması yaptı. Bakan Bilgin, maaşlara büyük oranda artacak yeni düzenlemenin detaylarını açıkladı.

GÜNDEM 07.06.2022, 12:15
Temmuz ve Ocak zamlarıyla maaşlar misliyle katlanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Bilgin 3600 ek gösterge ve maaş zamlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

BAKAN BİLGİN'DEN YENİ DÜZENLEME AÇIKLAMASI

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek göstergeyi değerlendiren Bakan Bilgin, 'Temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme yapacağımızı söyleyeyim. Çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız. Biz Aralık ayında da çalışanlarımız için yeni düzenlemeler yapacağız. Aralık ayında yapılan düzenlemeyle ek göstergelerin maaşlara etkisi katlanarak artacak.'' ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin şu açıklamaları yaptı;

Türkiye’nin çalışanlarını emekçilerini ilgilendiren her konu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biride ek göstergeydi. Sayın Cumhurbaşkanımız bugün açıkladı. Daha öncede bildiğiniz gibi asgari ücrette devrim niteliğinde bir artış yapmıştık.

Cumhurbaşkanımız bizden kapsamlı bir düzenleme istedi bizde bunu yaptık.

KAMU ÇALIŞANLARI BU GECE FARKLI UYUYACAK

5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık.  İnanıyorum ki Türkiye’nin kamu çalışanları bu gece farklı uyuyacak. Diyecek ki devletim beni düşünüyor.

Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımızda 600 ek puan aldılar. Maaşlarda 1300 lira ile 1400 lira arasında bir değişim oldu.

ARALIK'TA YENİ DÜZENLEME YAPACAĞIZ

Biz aralıkta da düzenleme yapacağız. Aralık sonunda geçen sene yaptığımız gibi kamu çalışanlarımızı yeniden toplu sözleşme farkını enflasyonu ve diğer bugün söylemeyi istemediğim ek düzenlemeler de yaparak 2022 aralığında da bu yaptığımız 3600 ilgili düzenleme kamu çalışanlarının ikramiyelerine maaşlara çok daha fazla yansıyacak. Bu düzenleme ile katlanacak. 200 bin lira emekli ikramiyesi alanlar 50 bin lira fazla alacak.

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı, düzgün olanı yaptık.

Biz diyelim ki hemşire, işletme tahsili yaptı. İşletme tahsili yapmak suç mu? Neden kendi alanında sınırlı tutuyoruz. Bu kendi alanı dışındaki yüksek öğrenimlere de bunu verdik.

Haberler doğru değil. İki yıllıkları da değerlendirdik kapsadık. Çok geniş bir kadroya verdik. Bekçilerden tutun uzman erbaşlara kadar hiyerarşi içinde altta kalmış gruplardı.

Ben halkımızın Türkiye’nin çalışanlarının yapılan düzenlemenin adil olduğu kanaatini görmekten mutluyum. Biz burada sadece kendi alanında yükseköğrenim şartı koymadık. Yüksek öğrenim yüksek öğrenimdir. Teknik sıfatlı arkadaşlarımıza da verdik. Biz öğretim üyelerimizi de bu kapsamın içine aldık. Gerçekten kapsamlı kelimesi yetersiz.

İLK DOSYA SÖZLEŞMELİ KAMU ÇALIŞANLARI

Şunun da müjdesini vereyim, bütün kamu çalışanlarımızın ücretlerinin düzenlenmesi çalışmasını da Sayın Cumhurbaşkanımız uzun vadede bize verdi.

İlk açacağımız dosya üzerinden detaylandırıp kamuoyuyla paylaşacak hale gelince paylaşacağımız mesele sözleşmeli personel meselesidir.

İlk ele alacağımız dosya odur. Kamuda sözleşme personel istihdam ediliyor. Yeni alanlar var. Yeni çalışma biçimleri var. Mesela bilgisayar yazılım mühendisleri gibi. Onlar örnek veriyorum. Hepsinin mühendis olmasına gerek yok. Kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alıyor fakat bu personellerin bazı sorunları var.

Biz bunlara isteğe bağlı olarak kadro hakları vereceğiz. Bazı haklardan mahrumlar onları kendilerine vereceğiz.

Yorumlar (0)