Tiny House Mutfağınızda Hangi Cihazlar Bulunmalı

Tiny House Mutfağınızda Hangi Cihazlar Bulunmalı

Minimalist yaşamı ve tiny house çözümlerini tercih eden insanlar da yemek yemeli! Bir mutfak Tiny House mutfağı da olsa evin kalbi gibidir. Ne kadar küçük olursa olsun son derece işlevsel ve kişisel bir tasarım olarak meydana getirilebilir. Ülkemizde insanların bir günde en az bir saatlerini mutfakta geçirdikleri göz önüne alındığında Tiny House mutfak tasarımı, üzerinde biraz kafa yorulması gereken bir konu olarak ön plana çıkmakta. Ayrıca bu kadar zaman geçirilen bir alanın düzenli ve işlevsel olmasının yanında, eğlenceli ve zevkinizi yansıtıyor olması da önemli. Geleneksel evlerimizin mutfağında sayısız mutfak gereci, elektrikli alet ve çeşitli pişirme araçları varken, bir tiny house modelinin mutfağında bu araç ve gereçlerden hangileri olmalı? Gelin birlikte bakalım.

Küçük Ev Mutfağınızın Tasarımını Yapın

Her Tekerlekli Ev kendine özgü kişiselleştirilmiş bir tasarıma sahip olabileceği gibi Tiny House mutfak tasarımı da kişiselleştirilebilir. Çünkü sizin için çok elzem olan araç gereçler bir başkasının mutfağında sadece yer kaplayan malzemeler olarak yer alabilir. Tekerlekli Ev mutfak tasarımınız için şu sorularla işe başlayabilirsiniz.   

 • Favori mutfak gereçleriniz neler?
 • Ne tür yemekler pişiriyorsunuz? Ev yemeği mi fastfood mu?
 • Ne sıklıkla sıcak suya ihtiyaç duyuyorsunuz?
 • Kahve insanı mı yoksa çay insanı mısınız?
 • Buzdolabının yanında dondurucuya da ihtiyaç duyuyorsunuz musunuz?

Tiny House için Yerden Tasarruf Sağlayan Araçlar

Dünyada ve ülkemizde Tiny House kullanımının hızla yaygınlaşması ile yetenekli ve zeki tasarımcıların ürettiği işlevsel, saklama ve depolama bakımından mükemmel sonuçlar veren birbirinden şık mutfak gerecine ulaşmak mümkün. Biraz araştırdığınızda bazı tasarım fikirlerinin ne kadar harika olduğunu ve şimdiye kadar onlarsız nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz. Tiny House mutfakları için özenle tasarlanmış olan birkaç örnek verelim isterseniz.

En dikkat çekici ürünlerden birisi katlanabilir silikon çaydanlık. Suyunuzu kaynattıktan sonra çaydanlığınızı düzleştirip saklayabilirsiniz. Bir başkası dolap altı bardak rafı; bu raflar, boşa harcanan alanı mükemmel şekilde kullanmak için bir dolabın altına düzgün bir şekilde oturur. Raf 6 ile 9 bardak tutabilir. Biraz incelediğinizde aşağıda sıraladığımız tasarım harikası diğer gereçlerin neden geleneksel evlerdede yaygın olarak kullanılmadığını merak edeceksiniz.  Bunlardan bazıları:

 • Manyetik baharat saklama kapları
 • Katlanabilir bulaşık selesi
 • Lavabo üzeri süzgeçli doğrama tahtası
 • Katlanabilir kevgir
 • Manyetik bıçak şeridi
 • Duvara monte havluluk

Tiny House Buzdolabı

Buzdolabı her tekerlekli mobil ev için sahip olunması gereken bir numaralı cihaz olmanın yanında, Tiny House mutfak tasarımı için oldukça büyük bir eşya. Neyse ki, bu cihaz için dondurucu da içeren daha kompakt alternatifler mevcut. Kompakt içecek buzdolaplarından, çift ​​kapılı cihazlara kadar tüm şekil, boyut ve renklerde ideal buzdolabı bulmak mümkün. Bu noktada dikkate almanız gereken nokta; sahip olduğunuz alan ve buzdolabının içinde ne tür gıdalar saklamak istediğiniz.

Set Üstü Ocak, Fırın ve Diğer Pişirme Cihazları

Siz de dışardan yemek sipariş etmek yerine kendi yaptığınız yemekler ile beslenmeyi tercih edenlerdenseniz, Tiny House mutfak tasarımınızda set üstü ocak, fırın ya da her ikisine de ihtiyaç duyacaksınız demektir. Ne tür pişirme aletlerine ihtiyacınız olduğu, yemeyi sevdiğiniz yiyeceklerin türüne bağlı olacaktır. Örneğin bir fırının yanında düdüklü bir tencere de tercih edebilirsiniz. Düdüklü tencereler, çeşitli yiyecekleri geleneksel bir fırından daha hızlı pişirmek için buharı kullanır ve bu sayede çok daha az enerji harcar. Yemek sonunda ise yıkamak için sadece elinizde bir tencere kalır!

Tiny House mutfak tasarımınız için pişirme cihazı alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da ayda birkaç kez kullandığınız cihazlar yerine, daha sık kullandığınız gereçler almak olacaktır. Dolayısı ile blender, tost makinesi, ekmek kızartma makinesi, çay ve kahve makinesi gibi küçük ev aletlerini ne sıklıkla kullanacağınızı düşünerek tekerlekli ev mutfağınızı inşa edebilirsiniz. 

Mutfak genellikle bir evde en sevilen alandır. Kokuların anıları uyandırdığı ve insanı mutlu eden yemek, tatlı, çay, kahve gibi yiyecek ve içecekleri yapmak için güzel zamanlar harcanan yerdir. Bir Tiny House mutfağında da bu deneyimlerden ödün vermemek gerekir.

Günümüzün modern yaşam tarzından ve modern mimarisinden ilham alan Hane House, Tiny House Türkiye pazarının öncü üreticilerinden biridir. Tiny House bir evde olması gereken tüm konfora sahiptir. Hane House ihtiyaç anında hizmetinizde olmak için hazırlanmıştır. Tüm evler, onlarca yıldır çalışan mimarlar ve inşaatçılar tarafından Çevresel tasarım yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. Daha fazla bilgi ve iletişim için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER