Ücretsiz Deneme Diye Arıyorlar... Sakın Kanmayın!

Telefon dolandırıcılığında yeni yöntemler geliştiriliyor. Bunlardan sonuncusu ücretsiz eğitim seti denemesi... Sakın kanmayın!

GÜNDEM 28.02.2021, 12:54
Ücretsiz Deneme Diye Arıyorlar... Sakın Kanmayın!

Yeni dolandırıcılık yönteminde pek çok mağdur paralarını dolandırıcılara kaptırdı. Sizi telefonla arayarak 'Üniversite öğrencisiyiz. İngilizce eğitim seti satıyoruz. Paketi 7 gün ücretsiz deneme hakkınız var, 14 gün içinde iptal edebilirsiniz' şeklinde konuşuyorlar. Sempatik ses tonuyla konuşarak ve ücretsiz vurgusunu yaparak pek çok kişiyi tuzağa çektiler. Gençlere inanan sayısız kişi kredi kartı bilgilerini vererek ya da sonradan ödeme yapacağına inanarak banka hesap bilgilerini sisteme giriyor.

İnternet üzerinden bu sisteme giren ve form dolduran mağdurlar, 14 gün sonra deneme setini iptal edemediklerini anladı. 15. güne geldiklerinde tek bir online ders bile alamadan telefonla aranıp ödeme yapmaları isteniyor. İstanbul'da ve pek çok ilde kandırılan vatandaş, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.

İddiaya göre dolandırıcılar, 'Ailemden uzaktayım, zor durumdayım, üniversiteliyim' diyor. Hatta telefonla kalmayıp işyerlerini gezerek 7 gün ücretsiz İngilizce eğitim setini satmaya çalışıyorlar. Mağdurlar 15. gün aranıyor ve binlerce liralık borçları olduğunu öğreniyorlar. Böyle kişilere ve internet sitelerine dikkatli olmakta fayda var. Güvenilmeyen sitelerde form doldurmamak gerekiyor.

Dolandırıcılar daha da ileri gidip mağdurun akrabalarına kadar ulaşarak tehdit ediyor. Borçlarını ödemezlerse mağdurun cezaevine atılacağını dile getiriyorlar.

Pek çok ilden tek bir günde 800 şikayet alan dolandırıcılar hakkında soruşturma başlatıldı.

Tüketici Hakem Heyeti uyardı! İnternetten hizmet alan kişilerin, firmanın adres, faks ve e-posta adreslerine yazılı olarak cayma hakkını kullandığını bildirip bir kopyasını saklamaları gerekiyor.

Yorumlar (0)