Üretilecek ilk yerli arabaların sahipleri belli oldu!

Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker ile yönetim kurulu üyelerini Bakan Varank kabul etti. Görüşmelerde, korana virüs salgınının etkileri,

Üretilecek ilk yerli arabaların sahipleri belli oldu!

Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker ile yönetim kurulu üyelerini Bakan Varank kabul etti. Görüşmelerde, korana virüs salgınının etkileri, Türkiye'nin Otomobili, teşvikler konteyner üretimi, ham madde tedariki, yatırımlar ve Volkswagen'in Türkiye'ye yatırım yapmaktan vazgeçmesi kararı değerlendirildi.

Biz, fikri mülkiyet hakkı %100 yurdumuza ait olan, mühendisliğini kendi insanlarımızın yaptığı bir arabadan bahsetmekteyiz. Tabii ki tedarikçiler arasında başka kişilerde olabilir. Dünya otomobil endüstrisi o kadar çabuk gelişiyor ki biz buna artık araba demiyoruz, bu artık akıllı bir ürün.

Türkiye, çok önemli bir araba üreticisi. 33 milyar dolarlık otomobil, yedek parça ve mühendislik ihracatı yapan bir ülkedir. Eğer sizler yalnızca tedarikçiyseniz genel merkezlere bağlı dönüşümü yapabilirsiniz.

İlk Arabalar Onların

Bakan Varak, ilk arabalardan Türkiye'nin dünyada bulunan büyükelçilerine göndermek istediğini söyleyerek, "Büyükelçilerimiz gururla bulundukları ülkelerde o arabalara binsinler, ülkenin caddelerinde bizim arabamızla gezsinler, bütün dünyaya bunu göstersinler, böyle bir hayalim bulunuyor." Diyerek ifadelerini belirtti.

Volkswagen'in Kararı İle İlgili Flaş Açıklamalar

Volkswagen'in Türkiye'ye yatırım yapmaktan vazgeçmesi kararıyla alakalı ilk defa konuşan Varank:

"Baştan beri bir süreç yürütmekteyiz. Volkswagen CEO'su Diess'in bana yazmış olduğu mektup var. ' Türkiye'yi biz çok önemli bir ülke olarak görmekteyiz. Türkiye'de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz.'

Diess açıkça şunu belirtmekte, 'Ben Türkiye'yi çok önemli üretici ve bir pazar olarak görmekteyim, yatırım yapmanın da doğru olduğunu bilmekteyim fakat salgın döneminde otomotiv endüstrisinde büyük oynaklık yaşandı.

Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteğimizden vazgeçtik. Tüm çözümleri mevcut fabrikalarında güncellemelere giderek çözmek istemekteler. Çünkü sektörün ne olacağını bilmemekteyiz.' diyor.

Kendi 2 defa Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için geldi. Biz talep etmedik, kendi geldi bize, ne yapmak istediğini anlattı. Resmi olarak açıklaması böyle fakat şunu da biliyorum ki, bu firmalar global firmalar fakat yönetim kurullarına baktığınız zaman yerel yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi bulunuyor, yabancı ortaklar var, sendikaların ortaklığı var.

Bütün bu dengeleri tutup yatırım kararları alıyorlar. Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenler olduğunu biliyoruz. Zaten basına yaptığı açıklamada Diess bunu da belirtti."

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER