Volkswagen Türkiye Fabrikası İçin Can Sıkan Gelişmeler

Türkiye Suriye operasyonundan dolayı Volkswagen Türkiye fabrikasıyla ilgili erteleme iddiaları gündeme geldi.

Volkswagen Türkiye Fabrikası İçin Can Sıkan Gelişmeler

Türkiye Suriye operasyonundan dolayı Volkswagen Türkiye fabrikasıyla ilgili erteleme iddiaları gündeme geldi. Volkswagen Türkiye de 943 Milyon TL tutarında bir şirket kurdu ve Türkiye fabrikası için yeni adımlar attı. Ancak daha sonra bu büyük fabrika Suriye de yürütülen askeri operasyon nedeniyle beklemeye alındı. İşte bu durum sonra firmanın son kararı hala netlik kazanmakta. 

Volkswagen tarafından son açıklamalara göre firma fabrika ile alakalı son kararınını 2020 Şubat tarihinde duyuracak. Yani daha uzun süre belirsizliğini koruyacak olan fabrika, gerçekten çok garip bir şekilde yılan hikayesi yaşıyor. Başka ülkelerinde sahip olmak istediği fabrika, son bilgiler ışığında başka ülkeye ciddi şekilde gidebiliyor. Türkiye seçilirse Manisa da kurulacak olan fabrikanın binlerce kişi için iş kapısı olacağı tahmin edilmekte. Hemen herkes bize gelmesini istiyor ama şirket hala kararsız. 

Chrome için ortaya çıkan kullanışlı yeni özelliğe sahip olan Volkswagen Türkiye fabrikası için CEO da konuşmuştu. Volkswagen CEO'su Herbert Diess, beklenmedik dille bir açıklama kaleme aldı. Bu açıklama da CEO, şaşırtıcı bir şekilde Türkiye'ye yatırımı ertelem kararını aldı. Herbert Diess tarafından yapılan açıklamaya göre; 

 “İnsanlar öldürüldüğü müddetçe, bir harp meydanının yanına temel atmayacağız”  dedi 

Alman hükümeti ile Suriye'nin kuzeyinde olan askeri ihtilaf konusundaki değerlendirmesine katıldıklarını açıklayan Herbert Diess, hepsine ek olarak; 

"Yaptırımlar, korumacılığa yol açacak nitelik kazanmamalı" dedi. 

Uluslararası ticaret ve yakın ekonomik bağların her zaman barış, refah ve özgürlüğün gelişmesine katkıda bulunduğuna dair inancını aktardı. 

Bu yıl içerisinde Volkswagen Türkiye de bir fabrika kuracağı kararlaştırıldı. Ama günü konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Türkiye'nin Suriye'ye girmesinden ötürü uzayan fabrika kuruluş süreci Volkswagen'in canını epey sıkmıştır. Geçtiğimiz günlerde de Volkswagen e açılan davalardan dolayı bir türlü can sıkıntısını atamayan Volkswagen, sıkıntılarından bir türlü kurtulamamakta. 

Volkswagen için sıkıntılı günlerin devam ettiği bugünlerde, fabrika kuruluş aşaması biraz daha sürecek gibi gözüküyor. Volkswagen davalardan başını kaldıramamakla beraber, 2020 de piyasaya çıkaracağı araçlarıyla da adını ön plana çıkarmayı başarmış durumda. Siz de detaylı bilgi almak için bizi takip etmeye devam edin. 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER