Washington'dan Türkiye açıklaması! Türkiye bizimle koordineli çalışmalı!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, basına verdiği demeçte Türkiye'nin ABD ile koordineli olarak çalışması gerektiğini açıkladı.

Washington'dan Türkiye açıklaması! Türkiye bizimle koordineli çalışmalı!

Washington yönetimi bir süre sonra Suriye'den tüm askerlerini çekmeyi düşünüyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ise askerlerin çekilme sürecinin Kürt varlığının güvenceye alınan kadar ve Türkiye tarafından Türk ordusu ile ''kıyıma'' uğratılmamalarını garanti altına alana kadar Suriye'den ayrılmayacak olduklarını açıkladı. Washington yönetimi, Türkiye'nin YPG/PYD terör örgütü bünyesinde bulunan Kürt kökenlik teröristlerin öldürülmemesini ve Kürt varlığının ''kıyıma'' uğratılmamasını garanti altına alacak olduklarını ve bundan sonra Suriye'den çekilecek olduklarını açıkladı.

Washington'ın talebi kabul görecek mi?

Washington yönetiminin bu talebinin Türkiye yönetimi tarafından kabul görmemesi durumunda sonuçlarının bölgede bazı dengeleri değiştirebileceği ve Türkiye'nin Suriye ile ilgili söz hakkına darbe vurabilecek olduğu iddia edilirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'a göre Türkiye'nin ABD ile koordineli çalışması gerek. Bolton, Türkiye'nin ABD ile koordineli olarak çalışmaması durumunda askerlerin Suriye'den çekilme sürecinin ne olacağı sorularına da yanıt vermiş değil.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER