Zincir Marketlerle İlgili Düzenleme Mecliste

Son günlerde meclise birkaç farklı yasa teklifi yapmak için çalışmalarını sürdüren AK Partili hükümeti küçük esnafın haklarını korumak için önemli bir düzenleme sunmaya hazırlanıyor.

Zincir Marketlerle İlgili Düzenleme Mecliste

AK Partinin meclise sunacağı teklifin yeterli kabul oyu alması durumunda tek bir cadde üzerinde onlarca büyük marketin açılması bundan sonra mümkün olmayacak. Böylece son yıllarda gelirleri oldukça düşen ve rağbet görmeyen bakkalların ve çeşitli küçük esnafın da müşteri potansiyelinin artması hedefleniyor. Bir mahalleye açılacak olan süpermarket ve zincir market sayısının da nüfus yoğunluğu dikkate alınarak hesap edileceğini öngören yasa tasarısının önümüzdeki günlerde meclise gelmesi bekleniyor.

Tekel Bayileriyle İligli Net Karar da Oylanacak

Hükümet her ne kadar bu yasa teklifiyle küçük esnafın çıkarlarını koruyan bir hamle yapsa da, bir yandan da saat 22.00’den sonra tekel bayilerinde alkol satışının yasaklanmasıyla ilgili de adım atarak tekel bayisi sahiplerini isyan ettirdi. Geçtiğimiz gün toplanan tekel bayi işletmecileri kendilerinin AVM ve süpermarketler sebebiyle yalnızca saat 22.00’den sonra iş yapabildiklerini söylemiş, hatta bazı tekel sahiplerinin gece alkol satışı yapmaması dolayısıyla darp edildiklerini söylemişlerdi. Hükümetin akşam 22.00’den sonra alkol satışıyla ilgili geri adım atmayacağı ise bilinmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER