İSMAİL KÖYBAŞI'NA RAĞMEN!

Trabzonspor’u bu sezon ilk kez yakından izleme fırsatı buldum. Bu ortamı nasıl özlemiştim anlatamam!

Trabzonspor her zamanki oyun ezberi ile maça başladı.

Trabzonspor’un atakları ağırlıklı olarak Edgar ve sağ bek Bruno Perez ile savunmadan başlıyor. Fatih Terim bu yüzden hücum pres yaparak sağ kanattan oyun kurmamızı engellemeye çalışarak maça başladıysa da birçok takımın yapamadığı gibi o da bunda pek başarılı olamadı.

Dakikalar ilerledikçe Trabzonspor istenilen ve ezberlenen oyununu sahaya yansıtmaya başladı ki Edgar’ın hatalı pasıyla geri düştük. İsmail Köybaşı’nın alışık olduğumuz hatasıyla yenilen ikinci gol moralleri bozsa da sahadaki on aslan parçası, taktik disiplinden kopmadan oyununa devam etti.

Bu zamana kadar takımın en iyilerinden olan Edgar’ın hatasını çok görmemek ve emeğine saygı duymak lazım. Dünyada ne ünlü futbolcular ne hatalar yapıyorlar. Olur böyle şeyler! Önemli olan futbolcunun iyi niyeti. Takımdaki 10 futbolcunun iyi niyetinden de en ufak şüphem yok!

Fakat; ben bir tanesinin zekazından da iyi niyetinden de kalitesinde de şüphe ediyorum. Aslında hiç şüphe etmiyorum. Herkes kimden bahsettiğimi anlamıştır.

İsmail Köybaşı; ben yazmaktan bıktım ancak Abdullah Avcı bu futbol fakirini ilk onbirde başlatmaktan bıkmadı. Bütün rakiplerin yaptığı gibi Galatasaray’da maden bulmuşçasına sol kanadı kullanıp yol geçen hanı yapma fırsatını değerlendirdi.

Yediğimiz ikinci golde Halil Dervişoğlu ile topa yükselirken zamanlama hatası yapan İsmail, pozisyonun devamında önündeki Emre Kılınç’a bırakın markaj yapmayı, yürüyerek adamın gol atmasını seyretti. Daha önce aynısını Roma maçında Pelegrini’yi takip etmeyerek yapmış ve iyi oynarken ilk golü yememize sebep olmuştu

İsmail Köybaşı bunu hep yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Türk futbolunun bu ballısı ve Birinci Lig ayarındaki futbolcusu nasıl olsa 32 yaşında ballı kontratı kaptı. Alternatifi de kalmadı.

Aslında İsmail Köybaşı’nda hata yok! Hata bu adamı transfer edip Faruk Can’ı kiralayan yönetimde ve ısrarla oynatan Abbdullah Avcı’dadır.

Neyse ki Avcı hatasını anlayarak İsmail’i erkenden oyundan aldı da bir gol daha yiyip maçın kopmasına engel oldu.

Avcı’nın sakatlıklardan sonra henüz formunu bulmayan Ömür’ü ilk onbirde başlatması da yanlış bir karardı ve Ömür-Yusuf Sarı değişikliği ile Trabzonspor hücumlarını zenginleştirdi.

Ancak Yusuf Sarı’nın aldığı birçok topta sıfıra inerek orta kesmeye çalışması doğru değildi. Daha önceki maçlarda alışık olduğumuz gibi Yusuf Sarı’nın sıfıra inmek yerine half space (ceza sahası yan çizgisinin etrafı) denen asist bölgesine yaklaşarak golden zone’a (ceza sahası içi, gol alanı, altın alan) asit vermesi veya ceza sahası ön bölgesine hareketlenerek şut çekmesi daha doğru olurdu ki bir pozisyonda çektiği şutu Muslera zorlukla çıkarttı.

Abdullah Avcı ve Fatih Terim Türkiye’de hücuma geçiş oyununu en iyi uygulayan teknik direktörlerden ikisi. Buna rağmen Gs’a fazla pozisyon vermedik.

Aslında Fatih Terim çok basit bir taktikle oynadı. Trabzonspor’un yapması gerekeni yaptı. Topu Trabzonspor'a bırakıp, orta sahada uyguladığı güçlü pres sonucu kaptığı toplarla hızlı hücuma çıkmaya çalıştı ve dönem dönem bunda da başarılı olmadı değil.

Fatih Terim futbolunun tipik özelliklerinden biri de bekleri hücuma katmaktır ve Gs beklerinin hücuma çıkışına engel olamadık. Bu da rakibe yakın oynamayan, yeterli baskıyı yapamayan orta saha yapılanmamızdan kaynaklanıyor.

Yaş ortalaması yüksek olan Trabzonspor’un orta sahası 70.dakikalardan sonra oyundan düşüyor ve bu maçta da aynısı oldu. 70.dakikadan sonra top bir o kalede bir bu kalede göze hoş gelen bir görüntü gibi gözükse de maç orta sahaların düştüğü ve rahat geçildiği saçma sapan bir oyuna dönüştü.

Oyuna biraz daha erken alınmasını beklediğim Siopis neyse ki 80.dakikada oyuna girdi ve her zamanki gibi orta sahamıza inanılmaz bir dinamizm kazandırdı. Bir kere daha anlaşıldı ki Siopis çok isabetli bir transferdir ve bu takımın güvenlik sibobudur.

Berat ve Hamsik muhteşem oynadılar! Wakeme zaman zaman top ezse de Gs’lı futbolcuların sıkı markajı altında yine de fena oynamadı.

Son sözüm Trabzonspor taraftarına!

Trabzon’da kanayan yaranın halen devam ettiğini üzülerek gördüm. Trabzonspor taraftarı çok sabırsız ve emeğe saygı konusunda sorunları var. Kenarda oynayan futbolcularına sürekli bağırarak, bazen küfrederek demoralize ediyorlar. İkinci yarı önümüzde oynayan Yusuf Sarı rakibini her geçemediğinde kendisine bağıranlar küfredenler, Yusuf Gs’ın şutunu çizgiden çıkarınca kendisini kahraman ilan ettiler. Bu davranışlar maalesef borderline kişilik bozukluğundan kaynaklanıyor.

İsmail Köybaşı istisna, sahada iyi niyetle canını dişine takarak oynayan futbolcular hata yapabilirler, gününde olmayabilirler. Lütfen emeklerine saygı duyalım, demoralize etmeyelim. Futbolcularımızı baskı altına almayalım. Rakibi baskı altına alalım.

Velhasılı kelam, ilk beş dışında bütün takımları rahatlıkla yenebilecek güçte olan Trabzonspor’un şampiyonluğunun yolu şampiyonluktaki rakiplerini yenmekten ve yenemiyorsa yenilmemekten geçiyor.

Gs gibi bir rakip karşısında 2-0 geriye düşmesine rağmen demoralize olmayarak, taktik disiplinden kopmayarak beraberliği yakalayıp galibiyeti kaçırmak bu takımın mental olarak ne kadar sağlam karakterli futbolculardan kurulduğunun göstergesidir.

Güzel günlerde buluşmak dileklerimle…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali karataş
Ali karataş - 4 gün Önce

Sayın yazar İstanbul basını gibi yazıyorsun sırf İsmail geldiğinden beri kasten üstüne gidiliyor.. Nedir bu haksızlık.. Bu maçtaki golün biri Edgar abdüş diğerinde Uğurcan İn hatası değilmi.. Adam Bi tayming hatası yapmış günah keçisi öylemi.. Sizde vicdan adalet duygusu yok.. Taraftar ağzı ile olsa bu kadar sürmanşeyten oyuncu karalanmaz.. İnsan kazanılır... Gs da berbat oynayan hiçbi oyuncu bu kadar eleştiri görmedi.. Size dünyanın en iyi futbolcusu hocası gelse yaranamaz.. Hep herşeyi siz bilirsiniz.. Kimse birşey bilmez.. Abdullah hoca da bilmez.. Hep siz ve sizn gibiler doğuştan herşeyi bilirsiniz.. Bumu ts luluk.. Sahanın en kötüsü Abdülkadir Di lakin onada yüksek eleştiri olamaz.. Sakatlık yaşadı.. İsmail bu takıma yeni geldi.. Yürekten oynuyordu. Maalesef Edgar ve Uğurcan İn hataları en başta ismaille ve abüdüşe kaldı.. Bu Trabzon işte yıllardr Bı sığ düşünceler yüzünden şampiyon olamadı...

Ali gülle
Ali gülle - 4 gün Önce

İsmail neden istisna.. O futbolcu lara kötü söz söyleyen namerttir.. Ts tarftarı değil dir.. Tsa muhalefettir.. Yazıklar olsun...

adilhan
adilhan - 4 gün Önce

dorukhan bir iyileşsede solbekte onu deneme şansımız olsa, olmadı beratı deneyelim ne kadar kötü olabilir, siopisi ortaya atarız o zamanda gelen pozisyonlar azalır, nwakeme çok etkili ama ya gereksiz kaybettiği toplar basit pasları vermeyip top kayıplarının atak olarak geri dönmesi, birde cornelious son derece faydalı, çok iyi alan boşaltıyor hiç saçma koşusus yok, geriden şişirilen topları bir şekilde alıyor, 80de o çıktı gs tekrar çıkmaya başladı, takım için en önemli parçalardan hamsikle birlikte, hamsik şiir gibi maşAllah, muhteşem paslar top kaybı yok nerdeyse hele asisti, tüm gs defansı topluca merkez pazarına gezmeye gitti birdenbire, bence peres sakat sakat oynadı fedarkarca o yüzden fazla zorlamadı kendini, o roma attığı tekmelerle takımı revire çevirdi, yorgunluklar ve sakatlıkları bu bir haftada iyice atlatırsak güzel günler gelecektir

Bayram Yılmaz
Bayram Yılmaz - 4 gün Önce

Sayın yazar bu maç senin ırkçılık yaptığın hatasını görmezden geldiğin
Ömür ve Uğurcan yüzündendir. Edgar ve ismail elinden geleni yaptı birer hataları oldu ama ömür koşamıyor yere takılıyor bitmiş uğur can devamlı hata yapıyor. Sizin gibi yorumlar olduğu müddetçe ne Trabzon taraftarı kalır nede takım. Bu senede ilk 5 iyi. Abdullah da defolsun

Hasan Emiroğlu
Hasan Emiroğlu - 4 gün Önce

Ağzınıza sağlık. Çok güzrl ifade etmişsiniz. Abdullah Avcı basiretsiz bir teknik adamdır. Bu adamla şampiyonluğun Ş si bile hayal edilenez. Yusuf Sarıyı Allahtan zorunlu olarak 37 inci dakikada koydu oyuna. Ama ileriki ma.larda yine son 5 dakika oyuna sokar bu oyuncuyu. Ezverini bozmaz yani bu Avcı. Yusuf sçSarı tüm Türk oyunculardan iyi.

Prens Arif 61
Prens Arif 61 @Hasan Emiroğlu - 4 gün Önce

Bu Maç Avcı ya Yazar ....
Basın Tiplansinda Kendi Söylemiyle gs genç Bir Kadro Kurdu Geçen Seneye Göre Daha Gizli Atak Yapıyorlar Kendi Tesbitine Aykırı Defans Önünde Sadece Beratla Başlamak Hatta Israrla Devam Etmesi Çok Basit 2 Hata ile Fırsatı Heba Etmemize Neden Oldu ...
Maçın En Iyisi Olan Açık Ara Hamşik e Atılan Dirsek i Hiç Bir Kanalda Konulsulmamasi Yayıncı Kuruluşun Özetlere Almaması Penaltı pozisyonu Bizim Sadece Sahada Rakiplerle Değil Yine Yeniden Her Zaman Bu ŞİĶÉ ci istanbul Takımlarıyla Değil Kopekleriylede Mücadele Etmeyi Sağlam Şekilde Devam Etmemiz Gerektiğinin Ufak Görüntüsüdür ... Avcı Hoca Berat ve Sinopis Üzerinden Kadro Kurarak Bu Maça Başlasaydı Bugün Başka Söylemlerde Bulunmak Zorunda Kalacaktı ist Medyası...
Abdulkadir Ömür Gibi Ağır Sakatlıklardan Çıkmış Uzun Süreli Maç Eksiği Olan Bizim Evlat Diye Sevdiğimizi Ağlatan Taraftar Değil mi Hakkının ĞASP cısı r.t.e. Tapan Degillermi Gelişmiş Bir Taraftar Bekliyorsun Semih Ustam .....

Zorlu
Zorlu - 4 gün Önce

Tesbitlerinize ve yorumlarınıza aynen katılıyorum. İsmail Köybaşı ve Yunus Mallı bu takıma, bu takımın emeğine atılmış en büyük kazıktır. Resmen kulübe ihanettir. İsmail oynadığı bütün maçlarda gol yenilmesine sebep olmuştur.
Avcı da Faruk Can'ı göndererek takıma en büyük kötülüğü yapmıştır. Bu sene şampiyonluk kaçarsa İsmail ve onu alan aldıranların yüzünden olacaktır.
Takım 70 inci dakikadab sonra yoruldu diyorsunuz. Siz takıma tecrübeli diyerek 32 yaş üstü futbolcuları doldurursanız olacağı budur.

Ömer
Ömer - 4 gün Önce

Fatih Terim bizden iyi defans yaptırıyor. Bizden iyi takımı atağa kaldırıyor.

Abdurrahman Aydın
Abdurrahman Aydın - 4 gün Önce

Semih kardeşim, yazınızı ve daha doğrusu yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Size katıldığım fakat eksik bulduğum bir o kadar da konu var. Ya anlamıyorum iki yıldır evlere şenlik bir kalecimiz var kimse bu adamı eleştirmiyor. Avrupa'ya transferi gerçekleşmedi, kafa hala orda. Her maçta hatalı golü var bu adamın. Ama ne hikmetse kimse eleştirmiyor. Bir an önce bu adamın kendine gelmesi şart. Yoksa bizi bahsettiğiniz konular değil bu adam yakacak. Not edin bu yazımı. İnşAllah yanılırım.