Kilisi’in su sorununa kesin çözüm

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Hükümet 500 milyon civarında bir parayı Kilis’in içme suyu için harcadığını söyledi.Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, AK Parti Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, AK Parti İl yönetimi ve Kahramanmaraş...

Kilisi’in su sorununa kesin çözüm

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Hükümet 500 milyon civarında bir parayı Kilis’in içme suyu için harcadığını söyledi.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, AK Parti Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, AK Parti İl yönetimi ve Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Sadullah Seven ile Yukarı Afrin Barajındaki çalışmalar yerinde incelendi. Devlet Su İşleri Bölge Müdürü Seven’in yaptığı açıklamada, Yukarı Afrin projesin deyüzde 89 fiziki gerçekleşme tamamlandığını ifade ederek, "Fırat Nehrinden su alma kotu 370 metre olduğu için Kilis’e Fırat’tan su vermek mümkün değil, Yukarı Afrin projesi o yüzden devreye girdi. Yukarı Afrin Projesi baraj inşaat maliyeti 125 milyon lira, içme suyu isale hattı maliyeti için 120 milyon lira Yukarı Afrin 2. Kademe içme suyu arıtma Tesisi için 60 milyon lira ve Afrin Barajının maden ocağı ile etkileşimini önlemek için 85 milyon lira maliyetle toplamda Kilisin su sorununu çözmek için 390 milyon lira bütçe ayrılmıştır. Çalışmalar son hız devam etmektedir. Kilis’in su sorunu en kısa sürede ve kalıcı olarak çözülecek” dedi.

Başkan Kara ise “Hükümet 500 milyon civarında bir parayı Kilis’in içme suyu için harcıyor. Bu Sn. Cumhurbaşkanımızın Kilis’e vermiş olduğu önemi göstermektedir. Biz her türlü tedbiri aldık ve almaya devam ediyoruz. Bana soruyorlar neden Elbeyli deki sulama suyu Kilis’e getirilmiyor diye. Elbeyli’deki suya atık su karıştığı için içme suyu olarak kullanılması mümkün değil. O yüzden Afrin barajı hızlı bir şekilde devreye girdi. Çalışmalar son hızla gece gündüz devam ediyor. İnşallah 2019’un yarısında Afrin Barajındaki su dağıtıma başlayacak” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER