KULİS MEYDANI ( 19.09.2015)

Trabzon ve Trabzonspor'dan haberler

KULİS MEYDANI ( 19.09.2015)
CORA'NIN ETKİSİYLE 5 VEKİL
AK Parti, ilk 4 sırasında değişikliğe gitmeyerek Trabzon’da beklenen oldu. 6. Sırada yer alan ve batı bölgesinde etkinliği bulunan Salih Cora’nın ilk 4’de yer alma ihtimali de yok değildi. Cora’nın yeniden 6. Sıradan aday gösterilmesi halinde, kendisine haksızlık yapılacağını düşünen AK Partili ciddi bir kitle vardı. Parti bu kitleyi kırmamak kazanan 4 vekile de haksızlık yapmamak adına, ilk 4 sırayı değiştirmedi fakat 6. Sırada yer alan Cora’yı, Ankara’da sağlık bakanlığında etkin görevlerde bulunan fakat Trabzon’da seçmene hitap edemeyen Nihat Tosun listeden kesik yiyen tek isim oldu. Nihat Tosun’un yerinden seçmenin karşısına çıkacak olan Cora, partisinin 5 vekil çıkartması için yoğun mesai harcayacak. AK Parti’nin verdiği bu karar batı ilçelerde sağlam etki yapacak gibi gözüküyor. Aynı şekilde 6. Sıradan aday gösterilen Ergin Aydın’ın da merkez ilçede etkinliği ve kitlesi azımsanacak cinsten değil. AK Parti için Trabzon’da 5 vekil çok zor gözükmüyor. 

HALUK PEKŞEN'İN VEKİLLİĞİ ZORA GİRDİ
CHP Trabzon’da son seçimlerde olduğu gibi erken seçim öncesi de kaoslar son bulmuyor. Akçaabat’ta seçmen üzerinde etkin rol oynayan Ali Türen Öztürk’ün 2. Sıradan 5. Sıraya kaydırılması, istifaya neden oldu. 21 yıldır CHP’ye hizmet eden hem maddi, hem de manevi olarak büyük fedakarlıkta bulunan Ali Türen Öztürk’ün istifası, seçmenin büyük kısmının yer aldığı Akçaabat’ta CHP’ye büyük zarar verecek gibi gözüküyor. Öztürk’ün yerine ikinci sıraya yazılan Yavuz Karan’ın ise merkez ilçe de etkisi yüksek. Akçaabat’tan gidecek oylar merkezde geri gelecek mi zaman gösterecek. Ama bu krizlerin Trabzon genelinde CHP’yi zora sokacağı, Volkan Canalioğlu’nu destekleyenlerin de tepkisini göze alırsak Haluk Pekşen’in yeniden vekil seçilme şansı çok ta kolay gözükmüyor.

TRABZON'DA EN SORUNSUZ PARTİ MHP
AK Parti ve CHP’de listelere tepkiler büyük olurken, aday gösterilenler sıra konusunda gösterilmeyenler de, liste konusunda birbirine girmiş durumda. Bu süreçte Trabzon’da en sorunsuz parti MHP olarak gözüküyor. Halk her ne kadar, “Koray Aydın’ın Trabzon dışından aday gösterilerek Trabzon’da diğer iki vekilin önü açılmalı” görüşünde fikir birliği  yapmasına rağmen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Koray Aydın’ı kendisine karşı potansiyel rakip görmesi ve Meclis’te Aydın’ın kitlesinin çoğalması bunun önünde en büyük engel. Buna rağmen 2. ve 3. sıradan aday gösterilen Yavuz Aydın ve Hüseyin Örs’ün verdiği mesajlar takdire şayan gözüküyor. Koray Aydın, Yavuz Aydın ve Hüseyin Örs’ün birlik beraberlik mesajları, Trabzonlu seçmen karşısında yine MHP’yi Trabzon’da 2. Parti yapacak gibi gözüküyor. MHP listeye Gülen Demir’i de ekleyerek, son gerçekleşen seçimlerde 3 partinin tek kadın adayı olan Ayşe Sula Köseoğlu’nun, gerçekleşecek erken seçimde 3 parti içerisinde tek kadın vekil adayı olma özelliğini de yitirmesine neden oldu.

ADEM SÖĞÜT KENDİ İŞİNİ GÖRDÜ
Trabzonspor’da taraftar grupları içerisinde kongrelerde en çok boy gösteren ve etkin gruba hakim olan Adem Söğüt, yıllardan beri süren alışkanlığına bu kongre öncesinde de devam ettirdi. 
200’e yakın akrabası, eşini dostunu Trabzonspor’a üye yapan Adem Söğüt, kongre öncesinde üyelerin aidatlarını da kendisi ödüyor. Söğüt’ün işadamı bir akrabası ile görüştüğümüzde aynen şu ifadeleri kullanıldı.”Ha bu Adem yıllardır bu işlerin peşinde koşuyor. Her ödeme zamanı akrabalara yapışıyor.” Şimdi bu durumda Adem Söğüt, Başkan Hacıosmanoğlu’nun yanında olmayacak mı? Diye düşünenler olabilir. Fakat başta da dediğimiz gibi, Adem Söğüt’ün geçtiğimiz yıllarda da aidatlarını da kimse ödemiyordu. Söğüt, Başkan Hacıosmanoğlu’na güvenerek, Trabzonspor’un başkanlığına en çok kendisini yakıştırdığı için desteklemişti. Gelecek kongre de gözler yeniden Adem Söğüt’e çevrilecek. Ama görünen o ki, Söğüt ile Hacıosmanoğlu’nun arasına da kolay kolay kimse giremez.

HACIOSMANOĞLU'NA KARŞI OPERASYON TİMİ
Trabzonspor – Galatasaray maçı öncesinde Trabzon şehri 2010-2011 yılındaki heyecanı yakalamış gözüküyor. Passolig engeline rağmen tribünlere akın eden Trabzonsporlu taraftarlar, “keşke Akyazı olmuş olsa idi” diyor. Trabzonspor taraftarının dolduramaz dediği Akyazı’nın şuan bitmiş olması halinde dolabileceğine ise kesin gözüyle bakılıyor. Konu Akyazı’ya gelmişken, sorumlu yönetici Erol Ağaoğlu’nun da bir isyanını dile getirmek istiyoruz. Dün görüştüğümüz Ağaoğlu,”benim yazılarım neden çarpıtılarak yayınlanıyor” diye isyan ediyor. Cevap belli,”eee İstanbul medyası böyledir. Bir de Trabzon’da uzantılarını göz önüne alırsak bunlar normal”. Ağaoğlu devam ediyor,”amaç başkan ile aramızı açmak. Haberden sonra kendisi de beni arayarak kızdı. Benim üzerimden başkan Hacıosmanoğlu’nu yıpratmayı amaçlıyorlar.” Bu açıklamalardan sonra fazla söze gerek yok aslında. Trabzonspor’da başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’na karşı operasyon timine Aziz Yıldırım tarafından teşvik primi ödendiği de Trabzon’da konuşulmaya başlandı. Trabzon basınında bu isimler kimler, neler yapıyorlar? Yakında buradan deşifre edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER