Ayvalık Doğal Güzellikleri

Kuzey Ege’nin kalbi olarak tanımlanmakta olan Ayvalık, en çok zeytin üretilen yer olmasının yanı sıra pek çok koya sahiplik etmesi ve bununla birlikte tarihi dokusu ile görenleri kendine hayran bırakan bir yer.

Ayvalık Doğal Güzellikleri

Ayvalık, Balıkesir ilinin bir ilçesi olmak ile birlikte gezilecek birçok mekanın yanı sıra balık restoranları ve tostu ile nam salmış ve her sene pek çok yerli ve yabancı turisti bünyesinde ağırlamakta olan turistik bir yer haline gelmiştir. Ayvalık sakinliği ve akşamları ılık esen rüzgarları, misafirperver esnafları ile oldukça renkli yerlerden bir tanesidir. Sadece yaz turizmi değil aynı zamanda hemen her mevsimde açık olan balık restoranları kışın kafa dinlemek ve farklı bir hafta sonu planı yapmak isteyen tatilciler için biçilmiş kaftan olarak gösterilmektedir.

Sadece koyları değil tarihi Rum evlerinin ve kiliselerinin tekrar restore edilerek halka açılması ile birlikte büyük bir tarihe de beşiklik etmekte olan Ayvalık hak ettiği değeri daha çok görmeye başlamıştır. Doğal güzellikleri ile de oldukça dikkat çekmekte olan Ayvalık’ın en çok dikkat çeken yerlerinden bir tanesi de Cunda Adası’dır. Cunda Adası kendine özgü mutfağı, doğal yaylaları ve zeytin tarlaları ile bu ürünlerden yapılmış olan yiyecekleri ve kendine ait cennetten bir köşe olan Cennet Plajı ile görenleri kendine hayran bırakan cinsten bir yer olarak biliniyor. Plajlarının ve denizlerinin temiz olması, ilçenin gürültüden uzak ve tatlı meltem rüzgarları ile huzur arayan herkesin istediğini bulacağı köşelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık’a gitmişken pek çok medeniyeti bağrında taşımış ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rumların yerleşerek Türklerden daha çok yer aldığı yerlerden biri olan Ayvalık, tarihi Rum evleri, kiliseleri ve anıt müzeleri ile oldukça renkli bir kültür mirasını gözler önüne sermektedir. Taksiyarhis Anıt Müzesi daha önce Rumlar tarafından kilise olarak kullanılmış olup yakın zamanda restore edilerek müze haline getirilmiştir. Tarihi dokuları seven ve gittiği yerlerde tarihin kültürün dokusunu içine çekmek isteyen turistler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

 Ayvalık’ın yerel zenginliklerinden bir tanesi olan ve yüzyıllardır geçimini sağladığı zeytin ticareti ile zenginlik kazanmış liman kasabası olarak karşımıza çıkmakta olup maddi zenginliklerin yansıması şehrin tüm mimarisini de beraberinde şekillendirmiştir. Zeytin ticareti konusunda yüzyılları ardında bırakan ve kaliteli zeytinyağını bulunduran Ayvalık bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk Zeytin Müzesi burada yer almakta olup zeytin seven ve doğal zeytin çeşitlerini tadılmayarak zeytin hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için oldukça ilginç mekanlardan bir tanesi olarak Ayvalık’a gelenleri karşılıyor.

Ayvalık’ın kalbi olarak anılmakta olan Cunda Adası, rengarenk kültürü, tarihi evleri, tarihi dokusunu oluşturan ve korumasına yardımcı olan kiliseleri ve sahil boyunca lezzetleri balıkların pişirildiği restoranlarının yanı sıra tertemiz denizi ile plajı gibi cennet yerlerden biridir. Geçmişte Rumların yerleşim yeri olmuş, zeytin ve çam ağaçları ile oldukça farklı beldelerden bir tanesi. Doğayı ve denizi birleştirerek bir tatil planlayanlar için Ayvalık’a gidildiğinde mutlaka görülecek yerlerden bir tanesi olup Aşıklar tepesi, kent kitaplığı ve tarihi kilisesi mutlaka gezilip görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

Ayvalık sırtlarında yer alan Cennet Tepesi, mesire yeri görünümünde olup özellikle gün batımında Ayvalık’ın imbat rüzgarlarına şahit olmak için gidilen mekanlar arasında yerini almaktadır. Tüm Ayvalık sularının ayaklar altında olduğu ve tüm körfezi gözler önüne sermekte olan Cennet tepesi oldukça güzel hisleri içerisinde barındırmaktadır.

Ayvalık denilince Cunda Adası kadar Ayvalık ile özdeşleşmiş yerlerden birisi olan Şeytan Sofrası gözlerin inanamayacağı bir manzara sunarak görenleri kendine aşık eden yerlerden bir tanesidir.  Şeytan Sofrası Ayvalık merkeze yakın bir yerde olmasının yanı sıra tüm Ayvalık ve Midilli Adalarını gözler önüne seren ve gün batımını izlerken doğanın esrarengiz yüzünü gösterdiği yerlerden bir tanesi olup huzur isteyen ve sakinliği ile görsel bir haz yaşamak isteyen herkesi etrafına topluyor. Öte yandan halk arasında dolaşan rivayetlere göre Şeytan Sofrası üzerinde madeni para atılarak dilek dilenen ve şeytanın ayak bastığına inanılan lav birikintisine sahip olmasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER