Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık içerisindeki doğal güzellikler oldukça eşsiz bir görselliği yaratarak insanları huzur bulduğu alanlardır.

Ayvalık Gezilecek Yerler

Gerek sahil şeridinin büyüleyiciliği gerekse de tarihi olguları ile etkili bir şehir olarak değerlendirilmektedir. Cumhuriyet öncesi dönemlerde Rum kültürünün de yaygın olmasından dolayı bu esintiyi hissetmek de gerçekleşmekte olan bir durum olarak ifade ediliyor. Ayvalık görülecek yerler konusunda birçok doğal güzellik ve tarihi yere de yer veriliyor.

Cunda Adası

Ayvalık’ın hemen karşısında bulunan Cunda Adası’na köprü ile geçmek mümkün olmakla beraber aynı zamanda da motor seferleri ile ulaşım da mümkündür. Doğal güzelliklerinin yanında Patricia Koyu ile de turistleri büyüleyen bir doğal alan olarak göze çarpmaktadır. Genelde Neo Klasik akımdan yararlanılarak meydana gelen tarihi eserler de bölgeyi ziyaret eden kişileri adeta büyülemektedir. Ayvalık görülmesi gereken yerler arasında da ilk sırada yer alan Cunda Adası; balık restaurantları ile de denize karşı kendinize ziyafet çekebilme olanağı da sağlamaktadır.

Ayvalık Çamlık

Ayvalık gezi yazıları içerisinde sık sık yer verilen Ayvalık Çamlık; şehrin hemen dışında olmasına rağmen şehrin tüm manzarasını gözlemleyebileceğiniz bir alandır. Tamamen çam ağaçları ile kaplı olan bu tepede kır gazinoları da ilginizi çekecektir.

Tımarhane Adası:

Çamlık Koyu’nun tam karşısında bulunan bu ada daha çok hikayesi ile ilgi çekmektedir. Mucizeleri nedeniyle bu ismi almıştır. Aklı başında olmayanların çıkmaları halinde sağlığına kavuştukları alan olarak ifade edilmektedir.

Şeytan Sofrası:

Deniz manzarası mükemmel derecede görülebilecek olan bu tepede; Şeytan’ın ayak izi olarak tabir edilen şeklin demir parmaklıklar içerisinde olduğunu da görebilmek mümkündür.

Tavşan Kulakları Tepesi:

Şeytan Sofrası’nın hemen yanında olan bu tepe de 5’er metre yüksekliğinde iki kaya parçası görebilmeniz mümkün olacaktır. Bu kayalar zeminde değil birer kaya üzerinde yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 18:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER