Ayvalık’ta Yapılacak Aktiviteler

Ayvalık tarihi dokusu, zeytinlikleri ve çam ormanları ile girintili çıkıntılı koyları ile denizi doğayla buluşturan ve kıymeti yeni yeni anlaşılmaya başlayan gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Ayvalık’ta Yapılacak Aktiviteler

Balıkesir’in bir ilçesi olan Ayvalık özellikle balık restoranları, Cunda Adası, rüzgarları ve tabi ki doğal zenginlikleri ile adından söz ettiriyor. Gezilecek yerinin oldukça fazla olduğu kadar dinlenmek ve tertemiz deniz sularında yüzmek isteyen turistlere hitap ettiği kadar, sadece yazın değil kış aylarında da hafta sonu ziyaretleri için biçilmiş kaftan olan yerlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayvalık’ta bir tatil yapmayı planlayan ve Ayvalık aktivitelerini merak eden tatilciler için ilk önce istedikleri tatil anlayışının nasıl olduğunu bilmek önemlidir. Tarihi mekanların iç içe olduğu ve eski kiliselerin anıt müze olarak kullanıldığı, pek çok adanın birleşmesi ve konumu bakımından plajlara sahip olması, üzerinde yaşayan medeniyetlerden izler taşımakta olan tarihi köyleri ile oldukça değişik bir tatil anlayışını sunmakta olan Ayvalık, aynı zamanda tüm plaj aktiviteleri ile birlikte sahil boyunca yer alan restoranları ile pek çok farklı meze çeşidinin yanı sıra balıkları ile de oldukça ünlü bir tatil beldesidir. Bununla birlikte Ayvalık yüzyılları geçkin süredir zeytin ticareti ile kazandıkları birçok zenginliğin yanı sıra Türkiye’nin ilk Zeytin Müzesi’ni de ziyaret ederek oldukça farklı çeşitteki zeytini görme ve tatma imkanına sahip olabilirler.

Tatil yapmak ya da farklı bir aktivite macerası yaşamak isteyen kişiler için kamp alanları mevcut olan Ayvalık hem yaylaların hem de şehir merkezinin oldukça zengin bir kültüre sahip olduğu yerler arasında bulunmaktadır. Ayvalık plajlarında sadece yüzme eylemleri değil aynı zamanda spor kulüpleri ile birlikte derin dalış deneyimi yapılabilecek aktivitelerden bir tanesidir.  Yeme içme üzerine farklı lezzetler denemek ve yeni damak tatları ile buluşmak isteyen tatilciler için oldukça zengin meze çeşitleri ile kendine hayran bırakıyor.  Balığın en güzelinin bulunduğu yerlerden biri olan Ayvalık aynı zamanda peynir tatlısı, hakiki zeytinyağı ile yapılmış pek çok farklı zeytinyağlıları ve değişik otları ile oldukça farklı lezzetler sunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER