Dünyanın En Büyük 8 Yeraltı Şehri

Metropol kentlerin sayısı artsa da, tüm dünyanın ilgi odağı olan yeraltı şehirleri popülaritesini koruyor. İşte, dünyaca ünlü 8 büyük yeraltı şehri. Listede Türkiye'den de bir şehir var...

Dünyanın En Büyük 8 Yeraltı Şehri

Tarih boyunca insanlık, yerin üstüne olduğu kadar yerin altına da yaşam alanları kurdu. Gökdelenler ve metropoller kadar popüler olan, turizme katkı sağlayan harika yeraltı şehirleri var.

Ülkemizde Nevşehir'deki bazı noktalar dünyaca ünlü bir değere sahip. Dünyanın en gizemli yeraltı şehirleri sizlerle...

Derinkuyu-Nevşehir

Kapadokya'da en iyi korunan 36 yeraltı şehrinden biri Derinkuyu. 8 katlı devasa bir yeraltı yaşam alanı. Derinliği 80 bin metreyi buluyor. Turistler en fazla 2500 kilometrekaresini gezebiliyor.

Derinkuyu'nun geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla dayanıyor. Romalılardan kaçan Hristiyanların sığınak alanı olduğu söyleniyor. İçerisinde koridorlar, kilise, mezarlık, şaraphane, mutfak gibi bölümler mevcut.

Orvieto-İtalya

Ortaçağ'dan kalma Orvieto, İtalya'nın Umbria bölgesinde. Kentin ismi 'boş şehir' anlamını taşıyor. Orvieto kentinin altında 1000'den fazla mağara el ile oyularak yapılmış. Yeraltı odaları, kuyu ve sarnıçlar inşa edilmiş ve galeriler eklenerek şehir haline getirilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında sığınak olarak kullanıldığı biliniyor.

Ellora-Hindistan

Dünya miraslarının önemli bir kısmı Hindistan'da yer alıyor. Dünyanın en büyük oyma manastır mağarası olan Ellora Mağaraları, tam 34 ayrı mağaradan meydana geliyor. Etrafında rahibelerin konakladığı yapılar ve avluları ile bir bütün.

Petra Antik Kenti-Ürdün

İsviçreli kaşif Johann Burckhardt burayı keşfettiğinde yalnızca Arap göçebelerin kullandığı bir kayıp şehirdi. Kızıldeniz ve Basra Körfezi bölgelerinde önemli ticaret merkezi olan Petra'daki antik kent halen gizemini koruyor. Çöl ortasında farklı renklere bürünen şehre renginden dolayı 'rose city' de deniyor. Indiana Jones filmlerinde de kullanılmıştır.

Wieliczka Tuz Madeni-Polonya

Dünyanın en büyük yeraltı tuz madeni Wieliczka, iç deniz çekilince tuz madenine dönüşmüştür. Tam 15 milyon yıl önce şimdiki haline kavuşmuştur. Günümüzde turistik olarak kullanılıyor. Salonları, odaları, kiliseleri, heykelleri ve kabartmaları ile göz dolduruyor.

Edinburgh Mahzenleri-İskoçya

Fantastik hikayelerden bilinen mahzenlerin 1700'lerden kaldığı rivayet ediliyor. Burası zamanında sorgu merkezi, deney alanı, zanaatkarların çalışma sahası gibi amaçlarla kullanılmıştır.

Dixia Cheng-Çin

Pekin'in yeraltı şehri Dixia Cheng, diğer şehirlerden daha yakın tarihte nükleer saldırılar ve bombalamalardan korunmak amacıyla yapılmıştır. Yer altının 'Çin Seddi' olarak anılır. 100 adet gizli girişi bulunur. Okul, tiyatro, hastane, restoran gibi alanları ile tam bir şehirdir. 2000 yılından beri ziyarete açıktır.

Naours-Fransa

Ülkenin kuzeyinde konumlanan yeraltı şehrinde 300'den fazla oda ve upuzun tüneller bulunuyor. Geçmişi 3. yüzyıla dayanıyor. 3 bin kişiyi içine alan, Orta Çağ savaşları döneminde işe yaramış bir kent.

TÜRKİYE'DEKİ YERALTI ŞEHİRLERİ

Çeşka Kalesi yeraltı şehri

Yerebatan Sarnıcı

Ani Harabeleri

Saratlı yeraltı şehri

Aziz Mercurius yeraltı şehri

Acıgöl yeraltı şehri

Gaziemir yeraltı şehri

Hüyük yeraltı şehri

Dulkadirli İnlimurat yeraltı şehri

Mazı yeraltı şehri

Özkonak yeraltı şehri

Aydıntepe yeraltı şehri

Özlüce yeraltı şehri

Mucur yeraltı şehri

Ağırnas yeraltı şehri

Kaymaklı yeraltı şehri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER