İnsanlar Tarafından Kişisel Gelişime Gösterilen İlgi

Toplumumuzda 'kendini iyi yetiştir' olarak da bilinir. Kendini iyi yetiştirmiş kişilere bakıldığında her zaman yanımızda olsa da iki çift laf etsek denilen insandır.

İnsanlar Tarafından Kişisel Gelişime Gösterilen İlgi

Toplumumuzda 'kendini iyi yetiştir' olarak da bilinir. Kendini iyi yetiştirmiş insanlara bakıldığı zaman her zaman aranan, özlenen, yanımızda olsa da iki çift laf etsek denilen insandır. Tabi bu özelliklerin tersi olan insanlar için ise durum hiç de öyle değil. Kendini yetiştirmemiş insandan uzaklaşma isteği olur ister istemez. Onun bilgisizliği çoğu zaman duyguları yıpratıcı cinstendir. Her konuda bilgi sahibi olduğunu iddia eden ve her sohbet karşı tarafta yara açar. Atasözlerinde cahillerle sohbet etmenin zararından bahsedilmiş. Bu sözler cahillerle hiç konuşma selam verme anlamında değil elbette. Ama muhabbeti arttırır isen sonuçlarına da katlanırsın demişler.

Kişisel gelişim ile kendini iyi yetiştir sözü eş anlam niteliği birebir sağlanmasa da aynı manadadır. Bu önerinin derinliklerinin altında bizi düşünen yakın çevremizin rahat, huzurlu, becerikli, konuşma adabını bilen, tek başına herhangi bir sorun yaşamadan kendi kendine yaşayabilen birey olduğu anlamı da çıkmaktadır.

Rutin İşler

Yaşadığımız konjonktür de kişisel gelişime pek ilgi duyulmadığı esefle göze çarpmakta. Genelleme yapılamaz elbette, kendini geliştiren hobilerine önem insanlarda var ama bu sayı azınlıktadır diyebiliriz. Örneğin devlet memurluğunu sınavlara girip hak etmiş ardından evlilik yapmış bireylerde, bu ilgi neredeyse sıfıra inmiş durumda. Sabah 8 akşam 5 eve geldiğinde tek enerji harcadığı yer yemek yemek ve televizyondan dizileri takip etmek. Bu küçümsenen bir durum değil. Bu durumun her gün rutin bir şekilde yapılması taraflarında aile içi iletişimsizliklere sebebiyet vermekte. Bu durumun önüne geçmek içmek için en azından bir hobi veya kurslara gidilerek bir yerden başlamak kötü bir fikir değil. Bir hobiyle uğraşırken o ortamda sosyal etkileşim sağlanarak hayatın farklı renklerini görme fırsatı olacaktır.

Yetişmiş İnsan

Konuya soyut değil de somut olarak yaklaşacak olursak. Kişisel gelişimine ilgi gösteren bireylerin ilk başta ifade edildiği gibi aranan, hasreti çekilen insanlar diye tarif etmiştik. Bu tarife uyan insan toplum da açığa çıkmamış yetenekli insanları gün yüzüne çıkararak bir fayda daha sağlamış olmaktadır. Toplumumuzda kişisel gelişimin önemini anlatmaktan ziyade öğreten bireylerin, toplulukların, etkileşime geçip bu sayıyı arttırmaları onlara düşmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER