İstanbul’un En Güzel Gezilecek Yerleri

İstanbul’un En Güzel Gezilecek Yerleri

İstanbul, Dünyaca bilinen süper turistik ve süper etkileyici şehirlerden biri. Süper kalabalık turist trafiğine sahip bu şehirde birçok gezilecek ve görülecek yerler var. Gerek tarihi bakımdan gerekse eğlenebilecek yerleri bakımdan oldukça çeşitlidir. Bu şehirde yüzlerce gezilecek yerler olmasına rağmen İstanbul’u, İstanbul’da gezilecek yerler top 10 listesi ile sınırlamanızda yarar var. Gerek çok fazla yer olması gerekse bu turistik yerler arası mesafesinin olması sizi bir hayli zorlayacaktır.

İstanbul gezilecek yerler listesi oluşturmadan önce bu şehri nasıl gezeceğinize karar verin derim. Çünkü bu şehir öyle diğer küçük şehirler gibi çok kolay gezilmiyor. En azından bir gezi planınızın olması şart. Toplu taşıma araçlarıyla mı gezmeyi planlıyorsanız yoksa aracınızla mı ? Aslında aracınız varsa kendinizi bu şehirde zorlamayın. Hemen hemen her yere araçlarla gitmek çok zor. Bu yüzden toplu taşıma araçlarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Not : İstanbul’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en önemli bölgeleri ve bölgelere göre İstanbul Otelleri listemize göz atabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler

1.Ayasofya Müzesi : İstanbul müzeleri arasında en önemli ve en eski yapılardan olan Ayasofya İstanbul’da gezilecek yerler listenizin en başında olması gereken tarihi yapılardan biri diyebiliriz. Gerek buram buram kokan tarihi gerekse eşsiz yapısı ve eserleriyle İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sultanahmet’te bulunan bu yapı önceden kiliseymiş. Daha sonra camiye çevrilmiş ve daha sonra da müzeye çevrilerek ziyaretçilere açılmış.

2.Galata Kulesi : İstanbul’da en beğendiğim yerlerden biri olan Galata Kulesi, İstanbul gezilecek yerler listenizin en üst sıralarında yer alması gereken yapılardan biri diyebilirim. Gerek eşsiz manzarası ve tarihi gerekse restoranıyla turistlerin ilgisini çeken bu yapıyı görmeden de İstanbul gezinize son vermeyin. Kulenin yukarısı genelde süper kalabalık olmaktadır. Fakat aşağıdan da güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kulenin bulunduğu bölgede sokak aralarına mutlaka girin. Kuleyi çok güzel bir şekilde görebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

3.Sultanahmet Camii : İstanbul’da gezilecek yerler arasında en popüler ve en güzel camilerden ve turistik yapılardan biri olan Sultanahmet Camii, görkemli yapısı ve eşsiz tarihi ile turistlerin en çok beğendiği yerlerden biri. Hala halka cami olarak hizmet veren bu yapıyı namaz saatleri dışında dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Tabi akşam saatlerinde camiyi ziyaret etmek pek de mümkün değil. Caminin içerisinde bulunan duvar süslemeleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu da Sultan Ahmet Camii’nin en güzel özelliklerinden biri.

4.Topkapı Sarayı : İstanbul sarayları arasında önemli bir yere sahip bu eşsiz saray, İstanbul’da gezilecek en güzel yerler arasında diyebiliriz. Gerek bulunduğu konum itibariyle gerekse eşsiz eserleri ile günümüze kadar gelmiş bu sarayı görmeden İstanbul ziyaretinize son vermeyin derim. İstanbul’un en güzel ve en popüler sarayı olan Topkapı Sarayı’na girişler ücretlidir.

5.Pierre Loti Tepesi : İstanbul’da gezilmesi gereken yerler arasında güzel bir yere sahip bu tepe, eşsiz manzarası ile ünlü. Teleferik ile çıktığınız bu tepeden İstanbul’un en güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz. Ayrıca bulunduğu yerde birkaç restoran ve cafe de bulunmaktadır. Çayınızı yudumlarken İstanbul’un bu eşsiz manzarasını seyretmek paha biçilemez bir deneyim olsa gerek.

6.Gülhane Parkı :  İstanbul’un en güzel ve en yeşil yerlerinden biri olan Gülhane Parkı’nda derin bir nefes alabilir günün yorgunluğunu atabilirsiniz.Hafta sonu yürüyüşlerinin de güzel bir mekanı olan bu parktaki laleri de nisan ayı itibariyle görebilirsiniz. İstanbul’a kadar gelip de bu güzelim parkı görmeden ayrılmayın derim.

7.Dolmabahçe Sarayı : İstanbul’da gezilecek yerler arasında en güzel saraylardan biri olan Dolmabahçe Sarayı, eşsiz yapısı ve görkemli eserleriyle ziyaretçilerin beğenisi toplayan saraylardan. Devasa bir yapıya sahip bu saray deniz kenarında bulunmaktadır.

8.İstiklal Caddesi : İstanbul’un en ünlü ve en hareketli caddelerinden biri olarak bilinen İstiklal Caddesi, İstanbul’un görülesi yerlerinden biri diyebilirim. Gerek süper atmosferi gerekse muhteşem cafeleri ve restoranlarıyla mutlaka ama mutlaka göz atılması gereken yerlerden biri diyebilirim. İstiklal Caddesi Taksim’de bulunuyor. Yani Galata Kulesi ziyaretinizden sonra yürüyerek çok kısa bir sürede bu caddeye ulaşabilirsiniz.

9.Yerebatan Sarnıcı : Süper karanlık yerlerden biri olan bu sarnıcı da İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Gerek tarihiyle gerekse de eşsiz güzelliği ile İstanbul’un olmazsa olmazlarındandır. Sultanahmet’te bulunan bu sarnıca girişler ücretlidir. Bunun yanında güzel bir kameranız veya flaşlı kameranız yoksa çok güzel fotoğrafları da burada çekemeyeceğinizi unutmayın.

10.Adalar : Aslında 3 ada beraber ziyaret edilmeye değmez diyebilirim. Bu yüzden sadece Büyükada ile yetinmenizde fayda var. Büyükada’da bisiklet kiralayabilir yada faytonlara binerek etrafı dolaşabilirsiniz. Eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa diğer adalara da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Büyükada’da tepelere çıkıp eşsiz manzara fotoğrafları çekmeden dönecek olursanız, Büyükada turunuzu tam yapamamışsınız demektir. Bu yüzden adanın her yerini keşfedin ve balık lokantalarında karnınızı doyurun.

İstanbul’da gezilecek yerler her ne kadar bu liste ile sınırlı olmasa da önceliğinizi bu listeden yana kullanın derim. Çünkü bu yerler gerçekten sizde güzel bir izlenim bırakabilecek yerler ve gezmesi de oldukça kolay. Not olarak da İstanbul’u araba ile gezmenizi pek tavsiye etmiyorum. Çünkü hemen hemen her semtte muhteşem bir trafik olduğundan dolayı tatiliniz zehir olabiliyor. Bu yüzden toplu taşıma araçlarını kullanın ve İstanbul’un keyfini çıkarın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER