Troya Antik Kenti'ndeki Tarihi Su Kemeri Gelecek Nesillere Aktarılacak

Çanakkale'nin göz bebeği Troya Antik Kenti'nde bulunan Kemerdere Su Kemeri, yeni restorasyon çalışmaları ile gelecek nesillere aktarılmak üzere hazırlanıyor...

Troya Antik Kenti'ndeki Tarihi Su Kemeri Gelecek Nesillere Aktarılacak

Troya'nın 3 bin 500 yıllık su kemerinde devam eden restorasyon çalışmaları hız kazandı. Merkeze bağlı Civler köyü civarında bulunan Kemerdere Su Kemeri, Roma Dönemi'nde bölgeye su kaynağı olarak yaptırıldı. Kemer'in geçmişi yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Zaman içinde yıpranan tarihi yapı, gelecek nesillere aktarılma amacıyla yeniden düzenleniyor...

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, tarihi su kemerinin aslına uygun olarak restore edilmesine dikkat ediyor. Proje aşamasında tarihi yapının detaylı bir şekilde incelendiği ve restorasyonda kullanıcılarak olan materyallerin belirlendiği açıklandı. Çanakkale Vali Yardımcısı Abdullah Köklü, İl Özel İdaresince çalışmayla ilgili gelişmeleri anlattı.

Yapının eksik kısmında kalıntılara ulaşmak amacıyla öncelikle bir araştırma kazısı yapıldığı belirtildi. Kemer'in yıkık kısmı bütünlendikten sonra asıl uygulamaya geçildi. Üst kot katındaki kemerlerin yapımına başlandı. Sağlam kalan derzli kısımlarda gerekli dolgular yapıldı. Bu aşamalarda mümkün olduğunca orijinal taş ve malzeme kullanıldı.

Su kanalının onarılmı, derz imalatı ve cephe temizliği gibi çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Troya su kemerinin restorasyon çalışmalarının 2021 yılının ortalarında bitmesi planlanıyor. Projenin bütçesi 1 milyon 800 bin lira olarak açıklandı. Bütçenin yarısını GMKA, diğer yarısını İl Özel İdaresi karşıladı. Kemerdere, Troya için çok önemli tarihi bir su kaynağı olarak değerlendiriliyor.

Milattan Önce 1200'lerde varlığı bilinen bu alanda Troya ve çevresindeki tarihi değerler yavaç yavaş gün yüzüne çıkartılıyor. Tarihi ve kültürel miraslarımız, gelecek nesillere aktarılmak üzere bu yıl yeniden canlandırılıyor. Kemerdere Su Kemeri'nin, bölgenin kültür turizmine büyük katkılar sağlaması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER