50 yıldır organik ürünler satıyor

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde doğan ve Kütahya’da yaşayan Ali İhsan Özdemir, ilçe pazarlarında 50 yıldır sattığı organik ürünlerle hayatını idame ediyor.Altıntaş ilçesi Yolçatı köyünden olan 70 yaşındaki Ali İhsan Özdemir,...

50 yıldır organik ürünler satıyor

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde doğan ve Kütahya’da yaşayan Ali İhsan Özdemir, ilçe pazarlarında 50 yıldır sattığı organik ürünlerle hayatını idame ediyor.

Altıntaş ilçesi Yolçatı köyünden olan 70 yaşındaki Ali İhsan Özdemir, 5 çocuğunu bu işi yaparak büyüttüğünü ve hepsini evlendirdiğini belirtti. Özdemir, ’’İlk başladığım yıllarda paranın yanı sıra yumurta ve peynir karşılığı bal, zeytinyağı ve farklı ürünleri verirdim. Buğday ve arpa karşılığı yemek yağı bakliyat ,incir gibi ürünleri değişim yapardık. Sonraları her şey paraya döküldü. 40 yıldır Altıntaş, Çavdarhisar ve Aslanapa ilçelerinde pazarları geziyorum. Yokluk dönemlerinde, şekerin, çayın yok olduğu dönemlerde esnaflık yaptım. Şimdilerde her şey elimizin altında. Ama ben asla mesleğimi bırakmadım’’ dedi.

"Köylü kadınların ürettiği organik ürünleri alır satarım"

Özdemir, "En çok dikkat ettiğim ve üzerinde hassasiyet gösterdiğim olay, köylerdeki kadınlarımızın ürettiği peynirleri, bakliyatları özellikle köy yumurtalarını onlardan alıp ilçe pazarlarında satmaktır. Böylece hem onlar kazanıyor hem de ben. Bu yarım asırdır böyle devam ediyor. 5 çocuğumdan 12 torunum var. Şimdilerde torunlarım evlenmeye başladı. Onlar bana çalışma dese de, bu bende vazgeçilmez bir hastalık. Ömrüm yettiğince bu işi yapmaya çalışacağım. Organik ürünler satarak geçen bir ömür nasip oldu bana. Herkes bana pazarlarda Ali İhsan Amca der. 5 yaşında tanıdığım şimdi 50 yaşında olan müşterilerim var. Rabbime şükürler olsun hiç kimseye muhtaç olmadan dünyadan geçip gidiyorum. Pazarcılık benim hayatım oldu. Dünya ya yeniden gelsem yine bu işi yapardım’’ diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER