Lavanta çiçeği, güzel kokusuyla dikkat çeken çiçek türleri arasında yer almaktadır. Bu çiçeğin bakımı oldukça kolay olduğundan evde yetiştirmek için uygundur.

Lavanta çiçeğinin birden fazla türü vardır. Yetiştirildiği bölgeye göre farklı özelliklere sahip olan lavanta çiçeğinin özellikle görüntüsü insanları etkilemek için yeterlidir. Kokusundan dolayı uzaktan da tanınan bu çiçeğin boyu yaklaşık olarak 1,5 metreye kadar çıkabilir.

Lavanta çiçeği hakkında merak edilen çok şey olsa da evde saksıda beslenen çiçekler arasında bulunduğundan dolayı az çok herkesin bilgisi vardır. Morun en güzel tonlarını üzerinde bulunduran bu çiçek, bulunduğu her ortamı güzelleştirerek havasının değişmesine neden olabilir.

Lavanta Çiçeği Özellikleri

Lavanta çiçeğini beslemek isteyenlerin bilmesi gereken bazı özellikleri vardır. Bu özellikler ise şu şekilde belirtilebilir:

·         Her ne kadar mor rengine alışık olsak da başka renkleri de bulunmaktadır.

·         Boyları genellikle 20-60 cm arasında uzayabilir.

·         Haziran ve temmuz aylarında çiçek açmaya başlar.

·         Kokusundan dolayı kozmetik ve temizlik ürünlerinde kullanılır.

Lavanta Çiçeği Faydaları

Evde lavanta yetiştirmenin faydaları vardır. Çoğu kişi güzelliğinin peşinde olsa da aslında faydaları saymakla bitmez.

Görmeden Dönmeyin: Sapanca'da Gezilecek Yerler Görmeden Dönmeyin: Sapanca'da Gezilecek Yerler

Lavantanın en çok bilinen faydası ağrı kesici özelliğinin olmasıdır. Özellikle diş ağrısına ve baş ağrısına çok iyi gelmektedir.

·         Cilt ve saç bakımında etkilidir.

·         Uykusuzluk problemine iyi gelir.

·         Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

·         Sindirim sorunlarına karşı faydalıdır.

·         Migren ve sinüzitin giderilmesine yardımcı olur.

·         Sakinleştirici ve dinlendirici özelliğe sahiptir.

·         Depresyon ve ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.

·         Sindirim sistemini olumlu destekler.

·         Karaciğere iyi gelir.

Lavanta Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saksıda lavanta bakımı oldukça önemlidir. Düzenli bir şekilde bakım yapılmaması halinde yaprakları solmaya başlayabilir. Evde bakılan lavantanın bulunduğu ortam çok önemlidir. Ortamın ihtiyaç duyulan ışık miktarına sahip olması ve gün içinde en az 5-6 saat güneş alabilmesi gerekir. Lavanta bakımı doğru yapıldığı takdirde sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda lavanta bakanların merak ettiği konulardan bir tanesi de lavanta kaç günde bir sulanır? Sorusudur. Lavanta suyu seven bir bitkidir ve çok aşırıya kaçmamak şartı ile toprağın nemli olması sağlanmalıdır. Lavantanın uzun süreli sağlıklı kalması isteniyorsa büyüdükçe saksısının değiştirilmesi gerekir. Saksı değişimi genellikle yılda bir kez yapılmalıdır.

İstanbul Çiçekleri, kaliteli ve eşsiz çiçekleri müşterileriyle buluşturmaktadır. Lavanta çiçeği satın almak ve çiçekleri incelemek için https://istanbulcicekleri.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.